Parlament schválil zákon o samospráve

Júl 2001 / Prečítané 2373 krát
Parlament Slovenskej republiky 4.júla schválil očakávaný zákon o samospráve. Poslanci po dvojdňovej rozprave odsúhlasili vytvorenie ôsmich vyšších územných celkov (VÚC), ktorých hranice a sídla budú totožné so súčasnými ôsmimi krajmi. Vládny návrh, ktorý nenašiel u poslancov podporu, počítal s 12 VÚC. Aktuálny rozhovor na túto tému s primátorom Pezinka Ivanom Pesselom prinášame na tejto strane.

Rozhodujúce budú kompetencie s dostatočnými financiami

Júl 2001 / Prečítané 2104 krát
• Zaujímal by nás, pán primátor, váš názor na schválený zákon o reforme verejnej správy... - Musím povedať, že jeho presné znenie ešte nepoznám, som informovaný len z médií. Viem, že parlament schválil osem vyš-ších územných celkov (VÚC), čo nepovažujem za šťastné riešenie. Model, ktorý spracoval splnomocnenec vlády pre reformu Viktor Nižňanský, počítal s 12 VÚC, pričom zohľadňoval spojitosť jednotlivých regiónov a ich ekonomický potenciál.

FILIP POLC - európskym šampiónom - po triumfe v talianskom Livigne

Júl 2001 / Prečítané 2218 krát
V Livigne sa uskutočnili v dňoch 30.6. - 1.7. majstrovstvá Európy horských cyklistov v elitnej kategórii mužov. Vynikajúci výsledok tu dosiahol slovenský reprezentant, 19-ročný Pezinčan FILIP POLC, ktorý vyhral v zjazde na štvorkilometrovej trati.

Objavili pezinský hrad

Júl 2001 / Prečítané 2513 krát
Skupine nadšencov z histórie, mineralógie a baníctva na čele s Petrom Wittgrúberom a Jiřím Vitálošom sa podarilo nájsť v pezinských horách hrad z 13. storočia. Miesto nálezu je celkom v inej lokalite ako sa doteraz predpokladalo. Za účasti bratislavských archeológov sa tu robil dva týždne predbežný historicko-archeologický výskum, ktorý zistenia potvrdil. Našli tam staré kovové predmety, strelky šípov a pracovné nástroje.

Odštartovalo Kultúrne leto

Júl 2001 / Prečítané 2242 krát
V prvú júlovú nedeľu začalo Kultúrne leto 2001, ktorého usporiadateľom je Kultúrne centrum Pezinok. Ako prvého hosťa na pódiu v Zámockom parku privítala programová pracovníčka Daniela Debnárová dychovú hudbu Grinavanka.

Nový zákon o odpadoch

Oľga Moťovská / Júl 2001 / Prečítané 2379 krát
Nový zákon o odpadoch nadobudol účinnosť 1.7. 2001. Tento zákon sa bude dotýkať každého občana. A to tým spôsobom, že už nie obec, ale občan je zodpovedný za tvorbu komunálneho odpadu. Povinnosti, ktoré vyplývajú zo zákona o obci si každá obec vyrieši vo svojom všeobecne záväznom nariadení (VZN). V novom VZN budú upravené podrobnosti o nakladaní s komunálnymi odpadmi.

Nový produkt cestovného ruchu

Júl 2001 / Prečítané 2115 krát
Mesto Pezinok úspešne obstálo v 2. výberovom kole, keď sa uchádzalo o podporu v rámci Pilotnej grantovej schémy pre rozvoj cestovného ruchu podporovanej Ministerstvom hospodárstva SR (sekciou cestovného ruchu) a Európskou úniou, programom Phare.

Tip na utorkový podvečer

Ing. Eva Lupová / Júl 2001 / Prečítané 2073 krát
Kto by nepoznal pezinský Zámok, jednu z dominánt mesta. Napriek tomu však skrýva v sebe veľa zaujímavostí, o ktorých nie všetci vieme a ktoré sa objavujú až postupne. Práve o nich bude reč a práve Zámok bude cieľom 17. výchadzky po pamätihodnostiach Pezinka, ktorú pripravil na utorok 7. augusta Mestský úrad. Sú na ňu pozvaní obyvatelia a návštevníci mesta zaujímajúci sa o históriu. Sprievodcovia Stanislav Pátek a Peter Sandtner porozprávajú účastníkom i o mestských hradbách. Vychádzka začne o 17.00 hod. a zraz je pred Zámockou vinárňou.

Navštívili nás

Júl 2001 / Prečítané 2153 krát
# 20.6. viedol primátor Ivan Pessel zmluvné rokovanie so Štátnymi lesmi Smolenice; # 20.6. prijal primátor zástupcov firmy Univolt v súvislosti s výstavbou nového areálu firmy; # 20.6. sa primátor zúčastnil na reklamačnom konaní v Mestskej plavárni;

Navštívili sme

Júl 2001 / Prečítané 2068 krát
# 26.5. sa zúčastnil zástupca primátora v Kultúrnom centre na koncerte Pytagorova teta a hostia; # 1.6. sa zúčastnil zástupca primátora v Malokarpatskom múzeu na oslavách Dňa detí; # 2.6. sa zúčastnil zástupca primátora v Zámockom parku na celomestských oslavách Dňa detí;

Pozývame vás na netradičné divadlo

Ing. Ingrid Noskovičová / Júl 2001 / Prečítané 2105 krát
Kultúrne centrum Pezinok v spolupráci s Občianským združením Pe-zinské rozprávkové divadlo pripravilo pre obyvateľov a návštevníkov Pezinka na sobotu 11. augusta predstavenie poloprofesionálnej divadelnej skupiny WildwuX Theater Aktion zo severného Nemecka - Albstedtu - s názvom Monkey wings (Opičie krídla).

Letný tábor

A. Strapáková / Júl 2001 / Prečítané 2061 krát
Mestský úrad, oddelenie občianských záležitostí už po druhýkrát zorganizoval spolu so Zväzom mladých na Slovensku letný tábor. Zúčastnilo sa na ňom pätnásť detí zo sociálne slabších a neúplných rodín a deti nezamestnaných rodičov. Tábor sa konal v prvej polovici júla v obci Rozbehy neďaleko Senice.

Vyše dvesto detí v táboroch CVČ

Júl 2001 / Prečítané 2162 krát
Pravidelne každý rok Centrum voľného času v Pezinku organizuje počas letných prázdnin tábory pre deti. O tohtoročnej ponuke sme sa pozhovárali s riaditeľkou Mgr. Ľudmilou Benčúrikovou.

Zodpovedne pri narábaní s ohňom

Júl 2001 / Prečítané 2103 krát
Letné suché obdobie a čas prázdnin patria medzi najrizikovejšie pre vznik a šírenie požiarov. Prichádza zber úrody, zhodnocujeme výsledky svojej práce. Aby nevyšlo naše úsilie nazmar, správajme sa v prírode tak, aby sme nespôsobili požiar.

PREDAJ PARKOVACÍCH LÍSTKOV

Júl 2001 / Prečítané 2182 krát
Predaj parkovacích lístkov na parkovanie motorových vozidiel na Radničnom námestí a časti Meisslovej ulice zabezpečujú: FANT BALÁŽ (novinový stánok na Holubyho ul.), distribučná agentúra, Silvanská 5, Pezinok; Espresso U Daniela, Radničné nám. 5, Pezinok; SUVENÍR, Radničné nám. 9, Pezinok; Czvedler - distribúcia tlače (novinový stánok na Holubyho ul.), Kláštorná 4, Šamorín.

Na husacinu do Grobu

Júl 2001 / Prečítané 2194 krát
Na sobotu 1. septembra pripravujú v Slovenskom Grobe I. ročník Dňa otvorených dverí v prevádzkach s husacími špecialitami. Husacinu a lokše budú ponúkať takmer vo všetkých prevádzkach, a ako sľubujú usporiadatelia, za nižšie ceny ako je to obvykle. Akcia potrvá od 13. do 21. h. Cena vstupenky (umožní navštíviť všetky prevádzky) bude 50 Sk. Vstupenky dostanete kúpiť aj v predpredaji na Obecnom úrade v Slovenskom Grobe alebo v Malokarpatskom osvetovom stredisku v Pezinku.

Pezinský Permoník 2001

Júl 2001 / Prečítané 2225 krát
V dňoch 18.-19. augusta 2001 sa uskutoční v Pezinku 7. Malokarpatská výstava a burza minerálov, fosílií a drahých kameňov a 2. Pouličné ryžovanie zlata na Slovensku. Organizátori pripravili množstvo prednášok, výstav a atrakcií.

Majstrovstvá Slovenska v parkúrovom skákaní

Júl 2001 / Prečítané 2367 krát
V Areáli zdravia na Rozálke sa 30. júna konali Majstrovstvá Slovenska v parkúrovom skákaní. Škoda, že na toto zaujímavé podujatie, za krásneho slnečného počasia, prišlo len zopár Pezinčanov.

Brigády u psej matere

Júl 2001 / Prečítané 2719 krát
Mnohí z vás sa pýtajú, či už útulok U PSEJ MATERE funguje. Samotnému fungovaniu však musí prechádzať mnoho organizačných a administratívnych krokov. Súbežne s nimi však aj kroky technického rázu - príprava na samotné budovanie. Koordináciou všetkých potrebných aktivít je poverená naša nová spolupracovníčka - manažérka občianskeho združenia - Martina Smyčková.

Podpora len na rodičovskej rade

Ondrej Kušnier / Júl 2001 / Prečítané 2110 krát
Dovoľujem si reagovať na článok uverejnený v Pezinčanovi č. 6 pod názvom Dôvodom neriešené problémy. Uvádza sa v ňom, že Rada školy na ZŠ Holubyho ul. podporila riaditeľku Mgr. Vieru Šindelárovú vo funkcii. Táto informácia sa nezakladá na pravde, pretože RŠ pani riaditeľku nepodporila. Určitú podporu a návrh, aby žiadosť stiahla sme jej predniesli len na rodičovskej rade ako zástupcovia rodičov.

Prezentácia v Prahe

Júl 2001 / Prečítané 2354 krát
Na pôde Slovenského inštitútu v Prahe sa uskutočnil 7. júna slovensko-český workshop cestovného ruchu, ktorý bol prezentačno-kontraktačným vystúpením slovenských subjektov cestovného ruchu a odborov s ním súvisiacich. Akciu pripravila agentúra pre cestovný ruch Banská Bystrica.

Odpadky patria do KOŠOV

Júl 2001 / Prečítané 2703 krát
Keď prídeme na návštevu do Rakúska, Švajčiarska, Nemecka aj do iných európskych štátov, nestačíme sa čudovať čistote v uliciach miest a dedín. Ľudia si vážia čistotu a sami sa na nej aj podieľajú. Papieriky, ohorky cigariet a iné odpadky zahadzujú výhradne do odpadkových košov.

Napísali ste nám

Vladimír Hančin, Ivan Klamo / Júl 2001 / Prečítané 2210 krát
Neviem či v Pezinčanovi uverejníte moju kritiku, ale za pokus to stojí. Bývam v oblasti Kutuzovovej ulice, ktorej sa veľká pozornosť veru nevenuje. Ako by sme ani do Pezinka nepatrili. Cestná komunikácia je doteraz poľná, kanalizácia je päťdesiatročná, stále poruchová, a o plyne ani nehovorím. Výkopové práce na plyn začali v prednej časti - ale ďalej tiež bývajú rodiny. Aj mestský rozhlas je iba na Polesí, my čo bývame pri nemocnici nič nepočujeme.

Čo nás zaujalo v Mosonmagyaróvári?

Júl 2001 / Prečítané 2154 krát
V minulom mesiaci sa uskutočnila v maďarskom partnerskom meste Mosonmagyaróvári týždenná prezentácia Pezinka. Počas návštevy bol čas pozrieť si hostiteľské mesto. Čo nás upútalo? Postrehli sme, že naši maďarskí partneri venujú veľkú pozornosť historickým pamiat-kam. Zrejme vedia prečo. Pochopiteľne, nielen z úcty k vlastnej histórii, ale aj preto, že sú to príťažlivé objekty záujmu turistov a návštevníkov mesta.

MESTO PEZINOK Všeobecné záväzné nariadenie č.1/2001 O VEREJNOM PORIADKU

Ing. Ivan Pessel / Júl 2001 / Prečítané 2534 krát
Mestské zastupiteľstvo v Pezinku - na základe § 6 zák. č. 369/90 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov, v súlade s § 4 ods. 3 písm. d), g) a m) cit. zákona sa uznieslo dňa 26.4. 2001 na tomto všeobecne záväznom nariadení (ďalej len VZN):

Panna Mária je v Pezinku zasa na svojom mieste

Júl 2001 / Prečítané 2515 krát
Na pezinskom námestí sa po náročnej rekonštrukcii opäť zaskvel Mariánsky stĺp, dielo neznámeho kamenára z roku 1749. Poznáme však meno iného kamenára, ktorý v päťdesiatych rokoch spolu s ďalšími občanmi Pezinka zachránil toto dielo pred nešetrnou demontážou pod pláštikom výstavby a rozšírenia cesty cez námestie, kde Mariánsky stĺp stál. Je to Pezinčan Vladimír Milko, ktorý bol v tom čase pracovníkom geologického ústavu Dionýza Štúra v Bratislave.

Pýtate sa..

Júl 2001 / Prečítané 2210 krát
Na žiadosť nášho čitateľa sme zisťovali na mestskom úrade koľko stála rekonštrukcia a reštaurovanie Mariánskeho stĺpa. Dozvedeli sme sa, že náklady na rozsiahle rekonštrukčné práce predstavovali 1,385 mil. Sk. Vynovený Mariánsky stĺp, vzácna historická pamiatka, sa stal dominantou námestia a vyhľadávaným objektom záujmu turistov a návštevníkov mesta.

BLAHOŽELÁME

Júl 2001 / Prečítané 2226 krát
Blahoželania pre našich najbližších...

SPOMÍNAME

Júl 2001 / Prečítané 2238 krát
Spomienky na našich najbližších...

Spoločenská kronika

Júl 2001 / Prečítané 3794 krát
Noví občiankovia, Zosobášili sa, Navždy nás opustili, Naši jubilanti

Medzinárodný divadelný festival Cibulák 2001

Veronika Hanuliaková / Júl 2001 / Prečítané 2357 krát
Bilancia tohtoročného CIBULÁKA je viac ako úspešná. Môžeme konštatovať, že všetky vopred avizované novinky sa ujali a stretli s nadšením publika. Organizátori predpokladali, že štvrtkový večer (pracovne nazvaný večer neprofesionálneho divadla) sa bude niesť v komornejšom duchu.

Vyhral výtvarnú súťaž

Júl 2001 / Prečítané 2174 krát
Štrnásťročný Milan Vagač zo Základnej školy na Bielenisku sa stal s kresbou Atentát víťazom IV. ročníka autorskej výtvarnej súťaže Polícia očami detí. Súťaž vyhlásilo Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky a Národné osvetové centrum pre deti materských a základných škôl. Výstava najlepších súťažných prác putuje po celom Slovensku.

Multimediálna študovňa v knižnici

Mgr. Anna Gašparovičová / Júl 2001 / Prečítané 2262 krát
Malokarpatská knižnica v Pezinku pripravila pre svojich čitateľov a obyvateľov mesta Pezinok darček v podobe nových služieb, ktoré od februára sprístupňujeme v multimediálnej študovni. Multimediálna študovňa sa nachádza na prvom poschodí knižnice a priestorovo nadväzuje na oddelenie beletrie a spoločenskovednej literatúry.

Reprezentovali školu a Pezinok

ZA / Júl 2001 / Prečítané 2342 krát
Zo základných škôl na Slovensku sa nie každá odhodlá vyslať žiakov na národnú či medzinárodnú súťaž. Účasť je totiž podmienená vysokou technickou úrovňou, ktorá sa nedá dosiahnuť iba v rámci štandardných vyučovacích hodín na ZUŠ (okolité štáty majú vybudovaný systém internátnych škôl a hudobné gymnáziá).

PODMANILI SI PUBLIKUM

Júl 2001 / Prečítané 2188 krát
Doslova malým sviatkom tanca môžeme nazvať júnový verejný koncert tanečného odboru ZUŠ. V niekoľkých tanečných žánroch - od detských pohybových hier, cez ľudový a moderný tanec až po klasiku - sa predstavili žiaci ZUŠ E. Suchoňa v Pezinku a ZUŠ E. Suchoňa v Bratislave. Vyvrcholením programu bolo vystúpenie detského folklórneho súboru Klnka. Všetci účinkujúci si svojou spontánnosťou a muzikalitou podmanili publikum, ktoré ich odmeňovalo dlhotrvajúcim potleskom.

O kultúre v regióne

Júl 2001 / Prečítané 2092 krát
Rozhodovanie kam za kultúrou v letných mesiacoch vám uľahčí programový sprievodca pod názvom LETO V MALOKARPATSKOM REGIÓNE, ktorý vydalo Malokarpatské osvetové stredisko v Pezinku v spolupráci s regionálnym Združením miest a obcí. Program dostanete v Informačnom centre na Radničnom námestí v Pezinku, v Informačnej kancelárii v Modre a v MOS Za hradbami 1 v Pezinku.

Protidrogové fórum

Júl 2001 / Prečítané 2209 krát
Okresný úrad v Pezinku, odbor sociálnych vecí, oddelenie sociálnoprávnej ochrany a prevencie, v spolupráci s občianskym združením Centrum Nádej, usporiadali 29. mája Protidrogové fórum. Podujatie sa konalo vo večerných hodinách v Stanici opatrovateľskej služby v Modre. Dve tretiny zo 65 účastníkov tvorili mladí ľudia.

Spôsobilosť na verejné obstarávanie

Júl 2001 / Prečítané 2820 krát
Od 1.1. 2002 musia obstarávatelia podľa zákona č. 263/1999 Z.z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov vykonávať činnosť vo verejnom obstarávaní len prostredníctvom fyzických osôb, ktoré získali odbornú spôsobilosť a sú zapísané v zozname odborne spôsobilých osôb. Ich zoznam vedie Úrad pre verejné obstarávanie (ďalej len úrad).

Štartoval so zlomenou rukou

Milan Oravec / Júl 2001 / Prečítané 2350 krát
• Filip, po minuloročnej sezóne, ktorá ti pre zranenie chrbtice nevyšla, znova dosahuješ pozoruhodné výsledky... - Na minulý rok sa mi, ozaj, nespomína príjemne. Poslednú sezónu v juniorskej kategórii som si veru predstavoval inak. Zranenie mi to však nedovolilo. V tomto roku je už situácia iná, dostavili sa aj výsledky, hoci jazdím už medzi mužmi, kde je silnejšia konkurencia.

Najcennejšie medaily kickboxerov

K. Tahotný / Júl 2001 / Prečítané 2011 krát
Tohtoročná sezóna kickboxerov vyvrcholila Majstrovstvami Slovenska, ktoré sa konali 16. júna v Košiciach. Naši pretekári z Karate klubu Pezinok si počínali veľmi dobre. V tvrdých eliminačných a finálových bojoch si vybojovali viaceré veľmi cenné umiestnenia. Troch našich borcov Michala Peniaka, Svatavu Špánikovú a Marcelu Tahotnú na základe dosiahnutých výsledkov nominovali na viedenský svetový šampionát.

Basketbalisti Pezinka pred novou sezónou

Júl 2001 / Prečítané 2147 krát
Už je to viac ako dva mesiace, čo sa skončila basketbalová sezóna 2000/2001. A hoci momentálne je čas dovoleniek aj v Slovakofarme Pezinok, v kádri a v realizačnom tíme nastalo už niekoľko podstatných zmien.

ME pretekov áut na Pezinskej Babe

Júl 2001 / Prečítané 2353 krát
MOTORSPORT Racing Team ÖMV STUAD Bratislava usporiada v dňoch 21. a 22. júla Veľkú cenu Slovenska a Majstrovstvá Európy - EBM v pretekoch automobilov do vrchu Baba. Súčasťou tohtoročného 10. jubilejného podujatia budú FIA Európsky pohár, Majstrovstvá SR, Majstrovstvá Rakúska a Mobil Cup.

Zaznamenali sme

J. Nagy / Júl 2001 / Prečítané 2103 krát
CYKLISTIKA. V kanadskom Grouse Mountaine sa cez druhý júlový víkend uskutočnilo III. kolo Svetového pohára horských cyklistov. Slovák Filip Polc sa v duale i v zjazde umiestnil na 19. mieste.

Turistickým chodníčkom

Peter Šoula / Júl 2001 / Prečítané 2091 krát
Klub slovenských turistov - Klub pešej turistiky Doľany pripravil na nedeľu 12. augusta pre turistov 16. ročník turistického pochodu Turistika pre všetkých. Trasy sú na 10, 20 a 40 kilometrov. Prezentácia a štart sú pri Základnej škole v Doľanoch. Na 40 km trasu je štart od 6.00 do 7.00 hod., na 10 a 20 km od 10.00 hod. Jednotlivé trasy vedú po označených turistických chodníkoch. Cieľ všetkých trás je do 17.00 hod., kde je možnosť občerstvenia a zábavy. Každý úspešný účastník dostane diplom.

Program Kultúrneho centra

Júl 2001 / Prečítané 2103 krát
August 2001

Program Amfiteáter

Júl 2001 / Prečítané 2309 krát
August 2001