Všetko po novom!

November 2018 / Prečítané 826 krát

   Pezinok má po šestnástich rokoch nového primátora. Olivera Solgu vystrieda Igor Hianik. Stručná správa, ktorej média nevenovali skoro žiadnu pozornosť. Aj napriek tomu je nástup nového vedenia významným a vážnym faktorom v živote mesta a jeho obyvateľov. Pezinčania, najmä tí mladí a prisťahovaní, tak ako v iných mestách, volili zmenu a volili nových, väčšinou neznámych ľudí. Tak ako v Bratislave a inde volili Tím.
   Primátor Oliver Solga drží historický rekord – bol primátorom šestnásť rokov, teda najdlhšie úradujúcim demokraticky zvoleným primátorom v histórii mesta vôbec. Dlhšie tu boli už len dvaja predsedovia, tí však neboli demokraticky zvolení občanmi v slobodných voľbách, ale dosadení vtedajšou komunistickou stranou.
   Nadchádzajúce obdobie bude, tak ako v iných mestách, o rýchlosti splnenia predvolebných sľubov, o sklamaní, ak sa nesplnia a o hľadaní nových „tímov“. Budeme si musieť zvyknúť na to, že po období stability sa primátori možno budú striedať aj každé štyri roky. Mnoho voličov totiž nechce počuť pravdu, že budovať mesto a realizovať veľké veci trvá nie mesiace a roky, ale desaťročie.
   Už dnes by sa preto mali zmieriť s tým, že bude úspechom, ak sa dokončia aspoň projekty, ktoré začalo bývalé vedenie a na ktoré sú vydané stavebné povolenia, či dokonca sú už reálne peniaze z eurofondov. Treba zabudnúť na predvolebné sľuby o severnom obchvate, o kilometroch cyklotrás v meste, či novom mestskom centre na Cajle (CO), atď.
   Úplne bude stačiť, keď sa postaví Dom seniorov (ZOS), nový dom smútku, cyklotrasa do Limbachu, pristaví ZŠ na Bielenisku, alebo dokončia chodníky a cesty, sprístupní Rodný dom Jána Kupeckého a opravia hradby. A tiež, keď nové vedenie nezastavia alebo dokonca nepredá Rozálku, či renovovaný dom na Holubyho 22.
   Budúci primátor svojim voličom o. i. na Topkách.sk odkázal: „Dokázali ste šialený zázrak pre náš Pezinok“. Nám ostatným zostáva len veriť, že sa už žiadny „šialený zázrak“ a ani iné šialenstvo neudeje a Pezinok bude fungovať ako normálne, všestranne sa rozvíjajúce mesto, kde sa nám bude dobre žiť a všetci budeme v pokoji pracovať na jeho zveľaďovaní.
   Držme preto novému vedeniu palce. O štyri roky im spolu s občanmi mesta vystavíme vysvedčenie. My, poslanci, členovia OI Spoločne pre Pezinok, budeme však už od prvého dňa sledovať, ako sa nové vedenie bude správať a ako bude narábať s naším spoločným majetkom – s našim mestom, ktoré dostalo do „prenájmu“ na najbližšie štyri roky. Budeme konštruktívnou, avšak neúprosnou opozíciou.

 

Dovidenia v lepších časoch, priatelia! OI SPPK

 


Ohodnoťte článok: