Vystúpenie na matičnom podujatí

August 2018 / Prečítané 679 krát

   Počas horúcej letnej soboty 4. augusta 2018 sa v Martine konali Národné matičné slávnosti pri príležitosti 155. výročia založenia Matice slovenskej a 25.výročia vzniku Slovenskej republiky.
   Celodenný program naplnený hudbou a spevom prebiehal na nádvorí matičnej budovy. Účinkovali súbory z rôznych krajov Slovenska aj zo zahraničia. Za Malokarpatský región bol oslovený Fss Obstrléze a tak sme sa ocitli medzi desiatimi účinkujúcimi súbormi. Bola to prehliadka tradičnej ľudovej kultúry a jej folklorizovaných prejavov. Fss Obstrléze sa prezentoval pásmom hovoreného slova a ľudových piesní z nášho regiónu, spievaných v pezinskom nárečí, ale aj v spisovnom jazyku. Po výstúpení nášho súboru a po búrlivom potlesku širokého obecenstva sa predstavil pezinský matičiar – folkový spevák Mirko Turčan dvoma piesňami.
   V krásnom prostredí matičného parku sme si spoločne pochutnali na dobrom guláši a občerstvili sa minerálkou. Priestory budovy Matice slovenskej boli otvorené pre verejnosť, a tak sme mali možnosť pozrieť si expozície J. C. Hronského, archív MS a iné matičné pracoviská. Po skončení kultúrneho programu sa každý súbor osobitne prezentoval pred tribúnou s piesňou svojho regiónu a zúčasteným predsedom miestnych odborov MS boli odovzdané ďakovné listy za dôstojnú reprezentáciu svojho kraja.
   Touto cestou ďakujeme pezinským, bratislavským a šenkvickým matičiarom za ich účasť a podporu nášho súboru v Martine.

 

Výbor MoMs Pezinok

 


Ohodnoťte článok: