Primátor Solga bude opäť kandidovať

August 2018 / Prečítané 1417 krát

   V stredu 15. júna na stretnutí Občianskej iniciatívy „Spoločne pre Pezinok“ súčasný primátor mesta Pezinok Oliver Solga oficiálne ohlásil svoju kandidatúru na primátora mesta v nadchádzajúcom volebnom období 2018 až 2022. Primátor Solga bude kandidovať ako nezávislý kandidát, tradične s podporou OI Spoločne pre Pezinok. Zároveň začal zbierať podpisy pod kandidačnú listinu.
   Doteraz oficiálne oznámili kandidatúru na primátora štyria kandidáti: okrem Olivera Solgu aj Jozef Chynoranský (kandidoval neúspešne už v roku 2006), Richard Oravec (kandidoval neúspešne vo Svätom Juri v rokoch 2010 a 2014) a Igor Hianik. Podpisy pod kandidatúru zbiera aj piata kandidátka, Kvetoslava Štrbová (kandidovala v roku 2010).
   Primátora sme sa opýtali, čo ho viedlo k rozhodnutiu opäť sa uchádzať o priazeň voličov. Odpovedal obšírnejšie: „Kandidatúru som zvažoval dlhšie než v minulosti, oslovilo ma veľké množstvo Pezinčanov, ale aj členovia iniciatívy Spoločne pre Pezinok. Vďaka životnému optimizmu i vďaka každodennému kontaktu s mladými ľuďmi a azda aj vďaka dvom vnúčatám mám dnes viac energie než moji mladší protikandidáti. Na druhej strane, viem, že roky nezastavím a na post primátora kandidujem zrejme naposledy.
   Od rozrobenej práce sa však neuteká a Pezinok v najbližšom čase čaká niekoľko zásadných výziev. Nie som presvedčený, že moji protikandidáti sú po odbornej či osobnostnej stránke zárukou, že by v nich Pezinok obstál. Po mojom boku navyše do volieb vstupuje kvalitný tím skutočných odborníkov, za ktorými stoja konkrétne pozitívne výsledky a nie prázdne marketingové frázy. Teší ma, že tento tím sa omladzuje, posilnili ho vzdelaní šikovní ľudia.
   Radi sa pozeráme k susedom, čo oni majú a my nie. Naopak, čo máme doma, považujeme za samozrejmosť. Pozrite sa ale na vec objektívne a uvidíte, že investície do škôl, chodníkov, ciest, športovísk, ďalšej infraštruktúry, obnovy pamiatok, verejnej zelene, ktoré sme v poslednom období spravili, nie sú zďaleka taká samozrejmosť. Zvlášť, ak nechcete, aby mesto žilo na dlh. A ja nemienim neúnosne zadlžovať mesto, lebo zadlžovať mesto znamená zadlžovať jeho občanov. Aj preto je dnes dlh na obyvateľa cca 66 eur. V porovnaní s Trnavou je to polovica, v porovnaní s Bratislavou ani nie pätina.
   S mojim tímom sme si nepomáhali ani rozpredajom majetku, ako v podaktorých mestách. Ak sme už predávali, tak len taký, ktorý bol pre mesto inak nevyužiteľný. A naopak, spravili sme viacero akvizícií. Pred chúťkami developerov sme uchránili naše vinohrady, svah nad jazerom v Kučišdorfskej doline či jedinečnú Rozálku. Rekonštruujeme pamiatky a v centre mesta sa nám po dlhoročnej snahe konečne podarilo presadiť Mestskú pamiatkovú zónu. Vytvorili sme prostredie, v ktorom nemali miesto klientelizmus ani korupcia a o tom, že sme sa vždy snažili konať otvorene a transparentne, svedčí delené desiate miesto v rebríčku Transparency International.
   Hoci nie všetko nám vždy vychádzalo, je toho oveľa viac, čo sa podarilo a rád sa o tom porozprávam so spoluobčanmi vždy, nielen počas nasledujúcich týždňov. Verím však, že počas predvolebnej kampane sa budeme s Pezinčanmi zhovárať najmä o konkrétnych cieľoch, ktoré môžeme spolu dosiahnuť a o vízii na ďalšie roky. A že spolu doladíme ten najlepší program pre Pezinok, ktorý potom aj naplníme. Záleží len na nich.“

 

(r)


Ohodnoťte článok: