Nedajme sa oklamať

August 2018 / Prečítané 826 krát

   Napriek tomu, že obdobiu letných prázdnin sa hovorí aj „uhorková sezóna“, nemožno povedať, že by sa u nás nič nedialo. Vrcholí dlhé a horúce leto a rovnako končí aj leto Kultúrne, s množstvom hudobných, divadelných a tanečných podujatí.
   Minulý víkend sme opäť po roku zažili medzinárodný festival špičkových dychových hudieb zo Slovenska i zo zahraničia. Nemusíte byť fanúšikom tohto žánru, stačí byť len objektívny a isto uznáte, že najmä nedeľný galakoncert bol vynikajúci, čo potvrdila nielen odborná porota, ale aj niekoľko stoviek návštevníkov, ktorí vydržali, napriek horúčavám, v parku až do večera.
   Dychová hudba, ktorá má v tomto regióne bohaté tradície, bola prítomná aj v uliciach mesta, vytvorila skvelú atmosféru na Radničnom námestí, na trhovisku, ale najmä v piatok v Krušičovej kúrii. Všade sa tešila veľkej pozornosti, všade rozdávala radosť a dobrú náladu. Niektorí ľudia si dokonca zaspievali alebo zatancovali. Mnohí obdivovali majstrovstvo hudobníkov, krásu krojov či vynikajúce výkony spevákov a speváčok.
   Ak mám hovoriť za seba, hoci je o mne známe, že som predovšetkým rocker, môj obdiv patrí nielen hudobníkom, ale aj organizátorom. Nie je totiž ľahké nájsť dnes ochotných ľudí, ktorí nezištne a bez nároku na honorár urobia niečo pre nás ostatných. Ešte menej je takých, ktorí pri podobných projektoch vydržia viac rokov. Tak ako to robí František Féder skoro dve desaťročia. Bez neho by totiž nebol nielen festival dychoviek, ale napríklad ani Ples farnosti.
   Aký kontrast k tým, čo nepohnú pre druhých prstom, len kritizujú, zosmiešňujú a bagatelizujú. Nájdete ich za každým rohom, rovnako ako na sociálnych sieťach. Mimochodom, pamätáte si ešte v tejto súvislosti ako členovia Srdca Pezinka ohurovali sociálnym taxíkom, dobrovoľnými brigádami a akciami, ktorými zmenia k lepšiemu nielen Pezinok, ale div, že nie celú galaxiu? Čo z tých sľubov nakoniec zostalo? Štyri roky väčšina z nich brzdila v zastupiteľstve dobré projekty a kritizovali aj ten najčistejší úmysel či vôľu spraviť niečo užitočné pre občanov.
   A ak sa veľa podarilo urobiť, tak nie vďaka nim, ale napriek nim. Napriek tejto „brzde“.
   Prečo to vlastne píšem? Len preto, že zase povstali „noví bojovníci“, ktorí chcú meniť všetko, aj to čo funguje na výbornú. Tvrdia, že chcú spájať, hoci doteraz rozdeľovali. Sami seba pasujú na odborníkov, hoci ich výsledky ani povesť o tom nesvedčia a najmä, pretekajú sa v prázdnych sľuboch a ohlupovaní voličov ľúbivými frázami odpozeranými odkiaľsi z tzv. vysokej politiky.
   Ale tak ako vo veľkej politike, aj v politike komunálnej, je len na nás, či im uveríme a dáme príležitosť. Ja hovorím: Pezinčania, nedajme im šancu! Vyšlo by nás to draho.

 

Oliver Solga
 


Ohodnoťte článok: