Exkurzia do ríše snov

Apríl 2017 / Prečítané 995 krát

   Tri oddelenia (1. odd. S. Ondrejkovičová, 4. odd. M. Holičová a 5. od. A. Šimonovičová) sa zúčastnili na výchovno-vzdelálvacom programe Exkurzia do ríše snov so Salvadorom Dalím v Malokarpatskom múzeu.
   Privítali nás lektorky Saška a Vanda, ktoré nám na úvod porozprávali zaujímavé veci o múzeu a o tom, čo nás čaká. Ako sme sa dozvedeli, Salvador Dalí bol najznámejším maliarom surrealizmu (opak realizmu), ktorý sa okrem maľovania obrazov zaoberal aj knižnými ilustráciami. Jeho diela boli nadzemské až neskutočné. Svoje námety na diela hľadal v snoch, v podvedomí, v šialenstve, v náhode, v humore a fantázii.
   Po predstavení osobnosti Salvadora Dalí sme sa mohli priblížiť k jeho osobe a spôsobu mysllenia v krátkom kreslenom filme o očnom klame a snoch.
  Po pozretí filmu si každý z nás (aj pani vychovávateľky) napísal na lístok svoj sen, ktorý sa mu sníval. Následne sme tieto lístky so snami pripli na „oblak snov“, ktoré majú byť inšpiráciou
pre súčasných umelcov, ktorí sa rozhodli tvoriť ako Salvador Dalí.
   Aby sme si zopakovali a utvrdili informácie o tomto významnom umelcovi a jeho dielach, zostavili sme spoločne časovú os z jeho najvýznamnejšími životnými udalosťami pomocou textu a obrázkov.
   Na záver sme si pozreli malú výstavu jeho diel, ilustrácií, návrhov na dizajn fliaš a vymaľovali si omaľovánky inšpirované jeho tvorbou. Ďakujeme lektorkám a celému Malokarpatskému múzeu, že pre nás pripravujú stále nové a zaujímavé exkurzie. Tešíme sa na ďalšie.

 

Miroslava Holičová