Podvečery vo Viechach

Apríl 2017 / Prečítané 1081 krát

   Mesto Pezinok i tento rok ako jediné na Slovensku ponúka možnosť zažiť čaro viech počas letných večerov. Malokarpatské múzeum v Pezinku v spolupráci so Združením pezinských vinohradníkov a vinárov otvára v už poradí štvrtý ročník projektu PEZINSKÉ VIECHY.
   Deväť vinárstiev otvorí svoje viechy od 26. apríla do konca októbra 2017. Viechy budú otvorené v týždňových intervaloch vždy od stredy do soboty, kedy miestni vinári ponúknu svoje kvalitné vína či mušty za priaznivé ceny.
   Aby milovníci vína vedeli, ktorý z vinohradníkov práve predáva víno, brána vinohradníckeho domu bude označená vencom z viničného lístia alebo čečiny v tvare kruhu, ozdobeným červenou a zelenou stuhou. Vstup do viech je bezplatný.
   Tradícia týchto viech pochádza z minulosti, keď bolo zrušené právo predaja vlastného vína drobnými vinohradníkmi. Licencie na predaj vína vlastnili vinohradnícke organizácie, ktoré ich na krátke (zhruba dvojtýždenné) obdobia prideľovali jednotlivým vinohradníkom. Dbalo sa najmä na to, aby sa víno predávalo v rôznych častiach mesta – začali vznikať prvé viechy. Viechy boli prízemné vinohradnícke domky, ktorých najväčším pokladom bola pivnica. Na dvore alebo v dome mali zriadené priestory na príjemné posedenie spojené s výčapom vína a menším pohostením. V susednom Rakúsku je táto tradícia vo forme tzv. Heurigen zaužívaná a vyhľadávaná dodnes.
   Ďalšie informácie nájdete na stránke múzea www.muzeumpezinok.sk , alebo vám ich radi poskytneme v Malokarpatskom múzeu.

 

(MMvPK)


Ohodnoťte článok: