Juraj Bindzár finalistom súťaže Anasoft litera

Apríl 2017 / Prečítané 1388 krát

   Pre spisovateľa je odmenou, keď sa dostane medzi desiatku finalistov pravidelnej každoročnej súťaže Anasoft Litera. Toho roku sa to podarilo Jurajovi Bindzárovi.

   Dramatik, spisovateľ, režisér, básnik a hudobník žijúci v Pezinku sa dostal do finále s baladou Mlčky a krátko. Komorný a baladicky ladený príbeh mapuje životné osudy geniálneho pezinského šachového veľmajstra Richarda Rétiho.
   „Sám som hrával šach. Zaujala ma osobnosť geniálneho šachistu Richarda Rétiho a zistil som, že dokonca pochádzal z Pezinka, že to bol pezinský po nemecky hovoriaci Žid, ktorého si radi tak trochu privlastňovali Nemci, Rakúšania, aj Maďari, “ povedal pred časom Pezinčanovi spisovateľ, ktorý je finalistom v Anasofte už druhýkrát. Prvý raz uspel s knižkou Bez dúhy, ktorá bola zasa príbehom typického Slováka, na akom dnes stojí naša Kocúrkovská republika.
   Nuž a prečo je pre autora už samotná účasť vo finále súťaže odmenou? Pretože ide o jednu z neveľa príležitostí, kedy sa o dobrých knihách a kvalitných autoroch hovorí a píše – napríklad aj v rámci Anasoft litera festu, na ktorom sa každý večer predstavia dvaja finalisti.
   Keďže príbeh Richarda Rétiho aj jeho autor majú spätosť s Pezinkom, prišiel Juraja Bindzára povzbudiť aj primátor Oliver Solga. A na pódiu autora uvádzal známy prekladateľ Stanislav Vallo.
   Ukážky, ktoré si publikum mohlo vypočuť, priblížili zásadné okamihy príbehu Richarda Rétiho a jeho ruskej manželky Rognedy Sergejevny Gorodeckej vrátane osemnásťmesačnej svadobnej cesty, ale aj smutných chvíľ, keď sa veľmajster vrátil z cesty na sever Európy podlomený chorobu. Príbeh sa tak neodvratne blíži k tragickému finále, v ktorom Réti iba štyridsaťročný zomiera na šarlach.
   Farbistý opis reálií v príbehu spred sto rokov navodil otázku, ktorú moderátor položil autorovi: Či sa nechystá využiť svoje rozprávačské majstrovstvo aj v príbehu zo súčasnosti.
   „Je to úder pod pás, pretože sme o tom hovorili pred besedou, ale povedal som, že o tom nechcem hovoriť,“ odvetil sarkasticky Juraj Bindzár odvolávajúc sa na indiánsku múdrosť, podľa ktorej ak chceš niečo urobiť, nehovor o tom dopredu. Aj z tohto náznaku je však zrejmé, že sa môžeme tešiť na ďalšie diela autora, ktorý má na konte šesť prozaických diel a množstvo divadelných a rozhlasových hier a ktorý za svoju tvorbu dostal Cenu primátora mesta Pezinok. Samozrejme v septembrovom finále súťaže Anasoft Litera budeme držať palce.

 

(kam)

 


Ohodnoťte článok: