Výnimočné CD skupiny BRAJGEL

Apríl 2017 / Prečítané 1262 krát

Ilustračné FOTO: TV Pezinok   V sobotu – 8. apríla večer sa v Pezinskom kultúrnom centre konal malý umelecký sviatok. Bol ním „krst“ cédečka domácej kapely Brajgel. Hudobná prezentácia skupiny bola doplnená o čítanie krátkej poviedky Petra Pavlaca, ktorá bola inšpirovaná piesňami skupiny a ktorá kongeniálne nadväzovala na jej texty. A práve texty piesní ( bez toho, aby sme si dovolili znižovať kvalitu hudby) sú tým fenoménom, ktorý dokáže zaujať poslucháča svojou originalitou, prinúti zamyslieť sa, ale aj nechať priestor vlastnej fantázii a imaginácii. Široká paleta inšpirácií a námetov, s ktorými kapela pracuje, smeruje špirálovite k ústrednému bodu a tým je originálny jazyk – rovnako literárny, ako aj hudobný. Často aj cez minulosť, osudy umelcov z iného „fachu“ či poetiku a jazyk minulého storočia. Na koncerte aj výtvarná scénická prezentácia nevtieravo korešpondovala a vizuálne dopĺňala kapelu.
   Je potrebné uviesť a pre pamäť zaznamenať aj zostavu hudobnej formácie na čele s Patrikom Lančaričom (gitara, syntetizér, vokály, ale najmä skvelé texty), speváčkou Veronikou Němcovou (dokonale zladila svoju imidž a pódiovú prezentáciu s obsahom piesní), pričom nesmieme zabudnúť ani vzácne vyrovnané výkony Rilcharda Molnára (basová gitalra, vokály), Erika Kerna (klávesové nástroje, vokály, perkusie) a Mariána Lučeniča (bicie, perkusie).

   A aby aj tí, ktorí na koncerte neboli mali aspoň sprostredkovaný zážitok, dovolíme si zacitovať z textu piesne Zamatová Odysea: „Tisíce ciest / A stohy slov / A pochybností, že míňame cieľ / Že blúdime tmou / Nekonečnou / No aj v mori fráz – nádej je v nás / A každý deň môže nás zmýliť / A v každej chvíli strácame sily / A každý z nás / Má vlastnú tvár / No nie každý z nás vie pevne stáť /
   Aj berlínsky múr / Vie, čo je pád / A nie každý z nás má slobodu rád / Teraz nám múry rastú v hlavách / Neviem nič o svojich právach “.

   A na záver ešte dôležitá informácia: CD skupiny Brajgel si môžete zakúpiť v predajni Artforum v Pezinku, na Kollálrovej ulici.

 

(O.S.)