Kritické okienko - na margo jedného výletu

Apríl 2017 / Prečítané 1189 krát

   Veľmi si, tak ako väčšina z nás, vážim ľudí, ktorí sú schopní a ochotní urobiť nezištne niečo pre tých druhých. Možno nás niekedy prepadá pocit pesimizmu a zdá sa nám, že takých ľudí je v našom okolí stále menej a menej. No vždy ma niekto príjemne prekvapí, dokonca tam, kde by som to ani nečakal.
   Po dlhšej dobe som išiel pešo na Rybníček a na začiatku cesty, Pri peciach, som našiel pri potoku malú kamennú stavbu okolo prameňa. Veľmi vkusnú a estetickú, aj s možnosťou posadiť sa a odpočinúť si pohľadom na vyvierajúcu čistú priezračnú vodu. Našiel som tam však aj list, v ktorom autor stavby okrem iného píše, že neoplýva ani množstvom peňazí, ani voľného času a predsa na vlastné náklady a vlastnou prácou vybudoval tento výnimočný objekt. A prosí nás, aby sme si to uvedomili a jeho dielo nepoškodzovali. Píše to dôrazne, ale vtipnou formou. Bol som nadšený stavbou i jeho prístupom a patrí mu moja vďaka a obdiv. Viem totiž, čo je to urobiť niečo nezištne pre tých druhých. Ďakujem mu za všetkých, ktorí k jeho studničke prídu, oddýchnu si a pokochajú sa pohľadom na prameň, blízky potok a nádhernú okolitú prírodu. Budem rád, keď sa mi podarí spoznať autora tohto záslužného diela a budem mu môcť aj osobne poďakovať. Za seba, aj za nás všetkých, ktorí si svoj život bez lesa a prírody nevieme predstaviť.
   Ale späť do „krutej“ reality. Len dva metre od tejto stavby si niekto založil ohnisko a nechal po sebe „bordel“. Prepáčte za výraz, ale ako inak nazvať ohnisko plné petfliaš a iného odpadu, ktorý po sebe zanechali „tiežmilovníci“ prírody. Nepochopiteľné a neodpustiteľné. Len kúsok odtiaľ je prístrešok trampov. Nechce sa mi veriť, že by to ohnisko po sebe zanechali oni. Skôr takí, ktorí sa idú do prírody napiť sa a zahulákať si, aby ich nikto nevidel. A považujú to za veľký zážitok a „romantiku“. Škoda, pretože práve oni zmazávajú ten skvelý pocit a radosť z takých ľudí, ako je pán, ktorý vybudoval studničku Pri peciach. aby ich nikto nevidel. A povalžujú to za veľký zážitok a „romantiku“. Škoda, pretože práve oni zmazávajú ten skvelý pocit a radosť z takých ľudí, ako je pán, ktorý vybudoval studničku Pri peciach.

 

(O.S.)