Reťaz dobra pokračuje aj v novom roku

December 2016 / Prečítané 869 krát

   V poslednej časti seriálu predstavujeme symbolické tváre Komunitnej Nadácie REVIA. Jednotlivé oblasti jej práce si pripomíname v súvislosti s dvadsiatimi rokmi jej pôsobenia v Pezinku a malokarpatskom regióne.

17. Propagátor
   V projekte Múzy nás spájajú nadácia pôsobila v role propagátora. Ukázalo sa, že v Pezinku je každý mesiac nejaký festival, ktorý sa týka kultúry, športu, gastronómie, atď. Partnerským mestom Pezinka je rakúsky Neusiedel am See, a tak vznikol projekt v rámci výzvy Interreg, zameranej na regionálnu cezhraničnú spoluprácu. „Zabezpečili sme, aby naši ľudia z Pezinka cestovali na festivaly do Neusiedlu a naopak, ľudia z Rakúska, aby navštevovali festivaly v Pezinku. K tomu vyšla aj dvojjazyčná brožúrka a v rámci propagácie sme zaplatili stánok na veľtrhu Slovakiatour, aby sa malokarpatský región mohol propagovať,“ hovorí Drahoslava Finková. Počas dvoch rokov Nadácia REVIA usporiadala 27 podujatí.


18. Staviteľ mostov
  
Ide o projekt, ktorý má základ v Komunitnej akadémii zážitkov a skúseností. „Zistili sme, že aj keď sa mladí ľudia stavajú k histórii niekedy aj s dešpektom, v skutočnosti majú záujem o múdrosti a skúsenosti svojich rodičov alebo starých rodičov,“ hovorí Miroslava Petrušová z Nadácie REVIA. „Lákajú ich aj praktické činnosti ako spoločné pečenie alebo ručné práce.“ Súčasťou projektu bol youtuberský seminár, v ktorom mali deti nakrútiť krátke video so svojimi starými rodičmi a zachytiť ich pri nejakej zručnosti alebo práci – povedzme pri práci včelára, vinohradníka alebo pri varení.


19. Investor
   Nadácia REVIA sa snaží pomáhať pri riešení problémov komunít a podporila aj menšie investičné projekty, napríklad opravu hasičskej zbrojnice, výstavbu detského ihriska či jeho rekonštrukciu. „Aj keď malými sumami, ale pravidelne podporujeme Občianske združenie za záchranu cirkevných pamiatok. Nemáme možnosť dať jednorazovo veľkú sumu, ale robíme to po častiach. A počas dvadsiatich rokov pôsobenia Nadácie sa na podporu mnohých projektov nazbierali už tisícky eur,“ dodáva Drahoslava Finková.


20. Partner
   Nadácia môže spájať všetky partnerské subjekty pri projektoch, kde je viac zainteresovaných strán. Napríklad dobrovoľníci si chcú vybudovať ihrisko na pozemku, ktorý je cirkevný a má ho v prenájme mesto. Komunitná nadácia je mostom medzi ľuďmi v regióne a pomáha im spolupracovať. Ide tiež o prípady, ak chce projekt realizovať subjekt, ktorý nemôže žiadať o finančné prostriedky, no nadácia môže. Takisto môže byť žiadateľom Asociácia komunitných nadácií.
   „Nadácia môže takisto ponúknuť svoje dlhoročné skúsenosti, profesionálny prístup a vedomosti podnikateľským subjektom, aby nezakladali vlastné nadácie, ale ak chcú pomôcť regiónu, môžu nejaký verejnoprospešný projekt realizovať s nami. Môžeme im na takýto účel založiť fondy s tým, že sa peniaze dostanú k správnym ľuďom a zrealizuje sa presne to, čo si darca želá. Takto sme napríklad podporili vydanie knihy Archív na okraji mesta,“ hovorí správkyňa Nadácie REVIA Drahoslava Finková.
   Aj po skončení nášho seriálu – a aj počas budúceho roka – bude pokračovať hľadanie darcov, ktorí vytvoria „Reťaz dobra“ a na dobročinné účely poskytnú po 2 eurá, (napríklad formou darcovskej SMS v tvare „DMS REVIA“ na číslo 877, alebo aj po 20, 200 a 2000 eur – teda čísla so symbolickou dvojkou, ktorá pripomína dvadsať rokov nadácie. Príspevky môžete posielať na číslo účtu SK71 5600 0000 0066 6028 1001, bližšie informácie nájdete priamo na stránke nadácie www.revia.sk/daruj.
   Krédo znie: „Pošli dobro ďalej“. Pretože každý dobrý skutok sa človeku niekoľkonásobne vráti.

 

 (kam)

 


Ohodnoťte článok: