Súbor Obstrléze predstavil pásmo o huncokároch

December 2016 / Prečítané 815 krát

   Úsmev aj slzy – tieto dve odlišné emócie sa striedali na tvárach divákov, ktorí 26. novembra navštívili Dom kultúry v Pezinku, aby si so záujmom pozreli hudobno-dramatické pásmo o huncokároch. Tvorcom scenára o tejto zaujímavej komunite je známy slovenský spisovateľ Ľuboš Jurík so spoluautormi, členmi FS Obstrléze Darinou Kontárovou a Jozefom Kernom. Atmosféru zábavného a poučného pásma dotvárali malebné kulisy, ktoré divákov preniesli do prostredia, v ktorom táto nemecká komunita žila, prežívala svoje radosti i starosti. Členovia súboru divákov preniesli do histórie, s ktorou ich podrobne zoznámila jedna z postáv Mária Kopitková. Reťaz historických udalostí vypĺňali vtipné dialógy v pezinskom nárečí, ktoré rozosmiali divákov. Podfarbovali ich známe ľudové piesne, ale odzneli aj nemecké texty, ktoré dodali predstaveniu autentickosť. V nemčine a slovenčine odznela aj modlitba k Bohu. Členovia súboru divákom priblížili zvyky a tradície týchto pracovitých ľudí, ktorí sa pri ťažkej práci s drevom dokázali aj zabaviť.
   Do okolia Pezinka a Modry prišli huncokári v polovici 18. storočia na pozvanie grófa Jána Pálfyho. Žili v uzavretom svete, ale nevyhýbali sa ani kontaktu s inými ľuďmi. Súbor Obstrléze ponúkol divákom pestrú mozaiku ich života. Veľmi emotívne pôsobil záverečný obraz 2. svetovej vojny. Kruto zasiahla do života huncokárov keď museli opustiť svoje obydlia, hoci aj keď nikomu neublížili.
   Ľuboš Jurík do scenára zakomponoval mnoho historických faktov, čo pásmo určite obohatilo. Cieľom tvorcov pásma Naši huncokári bolo vzdať hold týmto pracovitým, skromným a čestným ľuďom, zabaviť divákov a poučiť o histórii, ktorá sa týka tohto krásneho mesta.
   „Zostali len spomienky. Tam v horách boli spokojní, nechceli iný život.“

 

Darina Kontárová

 


Ohodnoťte článok: