Koncert mladosti

Jún 2016 / Prečítané 1561 krát

Ladislav „Agnes“ Snopko a Paľo Boriš opäť na scéne.   V sobotu – 18. júna pezinský Amfiteáter opäť po dlhej dobe praskal vo švíkoch. Po štyridsiatich rokoch sa tu uskutočnil Koncert mladosti, ktorý bol spomienkou na prvé dva ročníky - z rokov 1976 a 1977, a ktoré sa dodnes označujú ako československý „vúdstok“. Hlavný manažér a dramaturg tohto projektu bol, tak ako vtedy, Ladislav „Agnes“ Snopko.
   Štyridsať rokov je nielen dôvod na oslavu, ale aj na poďakovanie všetkým tým, ktorí organizovali koncerty za „pezinskú stranu“. Hlavnou postavou obidvoch ročníkov bol Paľo Boriš, pomáhali mu Ľubo Janečka, Timo Matiaško, bratia Gilanovci, Majo Ištvánfi, a mnohí ďalší. Dvorným fotografom podujatia bol vtedy, tak ako dnes, vynikajúci fotograf Jano Štrba. O propagáciu sa staral súčasný primátor Oliver Solga.
   Koncert mladosti po štyridsiatich rokoch bol nielen milou spomienkou na časy krátkej slobody, skvelej hudby a nezávislých hudobníkov, ale aj praktickou ukážkou pre dnešných mladých ľudí, aby vedeli akú hudbu počúvali ich rodičia a starí rodičia. A že ešte stále ide o kvalitnú hudbu a majstrovské umelecké výkony o tom nikto z prítomných nezapochyboval. Bolo totiž neuveriteľné vidieť opäť na pódiu Vladimíra Mišíka a jeho ETC..., Vladimíra Mertu, Jaroslava Hutku, Viklického s Andrštom, geniálneho Mariána Vargu s Frešom a Griglákom, či pesničkárku Zuzanu Homolovú a ďalších. Akoby tých štyridsať rokov ani neexistovalo. Koncerty mladosti z rokov 1976 a 1977 sa už vtedy zapísali do dejín československej hudobnej scény. Je veľmi potešiteľné skonštatovať, že aj v časoch tvrdej normalizácie a komunistickej totality sa našlo pár ľudí, ktorí dokázali takéto podujatie zorganizovať v absolútne amatérskych podmienkach. A rovnako je potešiteľné, že mimoriadne kultúrne podujatia sa v Pezinku robili nielen pred štyridsiatimi rokmi, ale robia sa aj dnes. Na záver zostáva len veriť, že sa splnia slová pezinského primátora, ktorý zaželal všetkým návštevníkom Koncertu mladosti 2016, aby sa v zdraví a v pohode zišli spolu aj pri oslavách polstoročnice.

 

(r)


Ohodnoťte článok: