Týždeň slovenských knižníc v Pezinku

Marec 2016 / Prečítané 1187 krát

   17. ročník Týždňa slovenských knižníc, ktorého cieľom je pozitívne zviditeľňovať knižnice, sa v dňoch 1. – 5. 2016 marca uskutočnil aj v Pezinku. Malokarpatská knižnica v Pezinku pre svojich čitateľov pripravila 10 podujatí, na ktorých sme privítali 383 návštevníkov.
   S deťmi prišla o knihe Klára a Tity besedovať spisovateľka Petra Džerengová Nagyová. Ako sa rodí písmenko bol názov zábavnej a tvorivej besedy s grafickými dizajnérmi a typografmi manželmi Szegényovcami. Deti zistili, čo robí typograf, čo je to iniciála, ako vzniklo písmo. S pomocou hostí sa prváci zo ZŠ Kupeckého mohli s písmenkami pohrať a vytvoriť si vlastnú iniciálu. Na základe hodnotenia víťazných mesačných prác sme vyhlásili celoročných víťazov Literárno-výtvarnej súťaže. Porota na čele so spisovateľom Júliusom Belanom a výtvarníkom Matúšom Novekom vyhlásila najlepšie práce. Prvé miesto vo výtvarnej časti získala Lucia Javorková zo ZŠ Fándlyho, literárnu súťaž vyhrala Eva Jurkovičová zo ZŠ Na bielenisku. Jarný maratón s knihou, spoločné podujatie s bratislavskými verejnými knižnicami, bol tento rok venovaný populárnej knižke Mimi a Líza 2 a jej autorkám. S hlasovou pedagogičkou detských predstaviteliek Mimi a Lízy vo večerníčkoch a herečkou Zuzanou Polonskou sme sa zhovárali o animácii, príprave večerníčkov, ich dabovaní.
   Počas TSK sme zašli aj do Domova sociálnych služieb v Pezinku s náručou plnou kníh a porozprávali sme sa s klientami o ich obľúbených knihách, spomienkach. Pre seniorov pokračovali aj Tréningy pamäti a koncentrácie.
   Pre verejnosť sme predstavili knihu Ivety Papcunovej Skvelé recepty pre telo a dušu. Autorka čitateľom ponúkla nielen recepty, ale aj zdravé občerstvenie a návod, ako správne žiť, zdravo jesť a usmievať sa. V spolupráci s Literárnym informačným centrom pripravila knižnica besedu s Pavlom Matejovičom a Ľubomírom Feldekom o knihe Vladimír Mináč Zakázané prózy. Pavel Matejovič knihu zostavil, pripravil do tlače a opatril úvodom, básnik Ľubomír Feldek spomínal na obdobie 50. a 60. rokov v literatúre a kultúre. Celkom špeciálnou udalosťou bola vernisáž výstavy fotografií MUDr. Martina Bibzu – Marial Lou, Južný Sudán. Doktor Bibza pôsobil ako lekár v poľnej nemocnici v Južnom Sudáne a popri práci vytvoril nádherné zábery obyvateľov najmladšej africkej republiky. Vyvrcholením Týždňa slovenských knižníc bola beseda s básnikom, textárom a ako sme sa dozvedeli, aj fotografom Kamilom Peterajom. Počas besedy sme si aj poklebetili, pán Peteraj nám zaspieval, zarecitoval svoje obľúbené básne a prečítal vlastné.
   Počas TSK sa v meste aj v prímestských dopravných prostriedkoch pohybovali knižničné hliadky, ktoré, ak pristihli niekoho pri čítaní, odmenili ho záložkou s možnosťou zľavy pri nákupe v známom kníhkupectve. Po predložení záložky bolo možné sa v našej knižnici zdarma zaregistrovať. Pri čítaní sme „pristihli“ 136 osôb. Tradične sa počas TSK udeľuje amnestia na všetky pokuty za neskoré vrátenie kníh.

 

Daniela Tóthová

 


Ohodnoťte článok: