David Bowie ožil v Pezinku

Marec 2016 / Prečítané 1246 krát

   Hoci sa život i dielo britského speváka Davida Bowieho nečakane uzavreli, jeho odkaz zasiahol celé generácie poslucháčov i hudobníkov. Potrvdilo to aj multimediálne podujatie „David Bowie Tribute – Spomienkový koncert na Davida Bowieho“, ktoré sa uskutočnilo 26. februára v Dome kultúry v Pezinku.
   Hoci ťažiskom akcie bolo vystúpenie trinástich kapiel, nešlo len o koncert. Súčasťou večera bola špeciálna scéna, spolupracovali tiež architekti, sochári, keramikári, grafici aj výtvarníci. Nechýbala ani videoprojekcia.
   „Pre návštevníkov sme pripravili aj možnosť nahrať odkaz Davidovi Bowiemu,“ informovala Veronika Němcová, speváčka skupiny Brajgel a jedna z organizátorov projektu.
   Na pódiu zahrali vlastné skladby aj pesničky Davida Bowieho veľmi rôznorodí, no kvalitní interpreti: Katka Korček & Jerguš Oravec, Kamil Mikulčík, Queer Jane, Brajgel a Marek Minárik, Mesial, Acornhoek, Diamond flowers, Tučnolist, Elephant flowers, Lyssete, The Wet floor experience, Bellcanto a B.D.B.V. (B. Biznár, D. Lančarič B. Briestenská, Vrabec R. Orth, Viktor Hidvéghy).
   „Bola to veľmi príjemná akcia, všetky kapely, ktoré tam hrali, podali veľmi dobrý výkon, dobre hrali, bola tam skvelá atmosféra a prišlo veľmi veľa ľudí,“ povedal líder skupiny Mesial a študent skladby na bratislavskej VŠMU Dominik Kopcsay. „ Aj nám sa dobre hralo na pódiu, užili sme si to.“
   Dominika Kopcsaya veľmi ovplyvnila Bowieho tvorba, napriek tomu, že sám patrí k mladšej generácii. „Možno aj vďaka mojim rodičom poznám albumy od 90. rokov až po súčasnosť.
   Bowieho prístup k hudbe, k harmónii i k aranžmánom bol natoľko originálny ako jeho spev. Stále skúšal niečo nové, a dokonca aj jeho posledný album Black Star, ktorý vyšiel tesne pred jeho smrťou dokázal, že sa vyvíjal doslova do poslednej chvíle.“
   David Bowie zomrel 10. januára vo veku 69 rokov. „Inšpiroval mnohých z nás a týmto chceme jemu aj jeho tvorbe vzdať hold,“ dodáva Veronika Němcová na margo akcie, ktorá sa uskutočnila aj s podporou mesta Pezinok a bola súčasťou série podobných podujatí na celom svete.

 

(kam)

 


Ohodnoťte článok: