Mariášoví hráči súťažili v Dome kultúry

Február 2014 / Prečítané 1525 krát

Víťazi zľava: Pavol Hedlík, Ján Turiak, Ján Vaškor a Pezinčan MUDr. Peter Stanko.   V polovici februára (15. 2. 2014) sa v pezinskom Dome kultúry konal turnaj v extraligovom mariáši pod názvom Veľká cena Pezinka. Svoje schopnosti v tejto kartovej hre si sem prišlo zmerať vyše tristo súťažiacich z celého Slovenska a nechýbali medzi nimi ani Pezinčania. Tohtoročným víťazom sa stal Pavol Hedlík z Trenčína. Druhým najúspešnejším hráčom turnaja bol Ján Turjak zo Žiliny. Tretie miesto obsadil Ján Vaškor z Bratislavy.
   Medzi pezinskými nadšencami mariáša sa najviac darilo Petrovi Stankovi, ktorý sa umiestnil na 24. mieste.
  Nasledujúci turnaj vo volenom mariáši je naplánovaný na 15. marca 2014 v Žiline. Hrať sa bude opäť aj v Pezinku, a to 22. marca, kedy tu budú prebiehať Otvorené majstrovstvá Pezinka. Šancu zasúťažiť si dostanú registrovaní ale aj neregistrovaní hráči, teda profesionáli aj amatéri. 
   Mariáš je hra obľúbená najmä medzi mužmi. V súčasnosti sa však v radoch amatérskych a tiež profesionálnych hráčov a klubov nájdu aj ženy.
   Korene mariáša siahajú do Nemecka. Hrá sa so sedmovými kartami. Má pomerne komplikované pravidlá, ktoré ho robia zaujímavým. Dlho bol verejnosťou považovaný za hazardnú hru, ale práve súťaže, medzi ktoré patrí aj Veľká cena Pezinka, mu dodali atraktivitu a hodnotu športu. Pri štarte sú súťažiaci hráči rozdelení po troch a hrajú v medziach vopred stanoveného časového limitu. Na priebeh dozerá rozhodca. Po uplynutí času ohlási koniec a víťazi rozohraného kola postupujú ďalej kým sa dostanú do finále.

 

(KG


Ohodnoťte článok: