Valentín versus MDŽ: Ktorý sviatok je krajší?

Február 2014 / Prečítané 1749 krát

   Valentínske srdiečka, sladkosti, červené ruže... Ešte sme sa nestihli spamätať zo 14. februára a už je tu 8. marec, Medzinárodný deň žien! Koniec zimy a začiatok jari spestrujú hneď dva sviatky venované láske. Zatiaľ čo Valentín sa považuje za výmysel dovezený z USA, tradičné MDŽ sa zasa teší povesti socialistického sviatku. Ani jeden dojem sa však celkom nezakladá na pravde.

Kvetinárstva v súčasnosti ponúkajú na MDŽ oveľa širší výber kvetov, než kedysi. Najväčší záujem o kvety je však na Deň matiek.   Podľa všeobecnej mienky je hlavným poslaním jarných sviatkov zvýšiť obchodníkom tržby najmä teraz, v období po vianočných sviatkoch a novoročných výpredajoch, keď má väčšina ľudí hlbšie do vrecka. Aj Valentín aj Medzinárodný deň žien však predsa len majú svoje historické korene.
   Svätý Valentín bol rímskokatolícky kňaz a biskup v meste Terni neďaleko Ríma, ktorý mal podľa legiend zázračnú moc liečiť chorých. Napriek prísnemu zákazu oddával snúbencov podľa katolíckeho obradu. Na príkaz rímskeho cisára Claudia II. ho zavreli do žalára a popravili 14. februára 269, aj keď niektoré zdroje uvádzajú roky 270 a 273.
   Nuž a Medzinárodný deň žien sa veru nezrodil v komunistickom tábore, ale v Kodani v roku 1910. Na Medzinárodnej ženskej konferencii sa jej účastníčky rozhodli uctiť si takýmto spôsobom masový štrajk žien v New Yorku v roku 1908. Tradícia sa ujala. Za komunistickej éry možno získala na obľube len preto, že poskytovala najmä mužom zámienku poriadne tento sviatok zapiť.
   Mnohí si ešte istotne pamätajú na vybrakované kvetinárstva, ktoré 8. marca ponúkali iba ak červené karafiáty. Dnešný výber kvetov je oveľa pestrejší. Redakciu Pezinčana zaujímalo, na ktorý sviatok zvyknú ľudia kupovať viac kvetov. Na Valentína či na MDŽ? Odpoveď vás prekvapí.
   „Najviac kvetov sa predáva na Deň matiek,“ povedala jednoznačne Silvia Virgovičová z predajne kvetov a darčekových predmetov v nákupnom centre Plus. „Potom nasleduje MDŽ a až potom Valentín. Na Valentína sú najväčším favoritom červené ruže, na MDŽ už zákazníci nakupujú rôzne kvety, rezané aj črepníkové.“
   A ako jarné sviatky lásky a pozornosti oslavujú Pezinčania? Napríklad manželia Matejovičovci veľmi rôznorodo.
   „Oba tieto sviatky ignorujem, takže neoslavujem Valentína ani MDŽ,“ konštatuje literárny historik Pavel Matejovič. Túto jeho vlastnosť pozná aj jeho manželka, enivronmentalistka Jana Matejovičová. „Pavel potrebuje na oslavu naozaj poriadny dôvod a myslím, že ani jeden z týchto sviatkov ním nie je,“ hovorí Janka. „U mňa je to presne naopak. MDŽ oslavujem so svojou mamou a bratom. Valentína, ako sviatok ľudí, ktorí majú navzájom blízky vzťah, oslavujem s kamarátkami a aj so svojimi príbuznými.“
   A aký má k sviatkom vzťah dvojica známych výtvarníkov Júlia a Igor Piačkovci? „Oslavy Valentína, dňa zamilovaných prišli do našich končín až s boomom konzumu, takže u mňa vzbudzuje tento deň viac chuť na čokoládu ako na čokoľvek iné,… priznáva Júlia Piačková.
   „Pravdupovediac tak dopadá väčšina sviatkov v roku, chuť čokolády sa z roka na rok zlepšuje. Mám obavy, čo sa to dnes deje s láskou, ale keďže je to najsilnejšia emócia, akú môže svet ponúknuť, snáď ňou prozreteľnosť neplytvá na komerčné účely a všetko je, ako má byť.“
   Igor Piačka k tomu dodáva: „Za mesiac lásky považujem máj, ale vo februári má takýto sviatok väčší zmysel, aspoň ľudí v chlade a šere zimy niečo rozohreje. Som však maliar žien a ich obdivovateľ, nespúšťam ich z očí, takže na to nepotrebujem špeciálne určený deň. “
MDŽ Piačkovci neoslavujú, Júlia si však vždy spomenie na svoju mamu. A ako jarné sviatky lásky a priateľstva hodnotí odborník na ľudské vzťahy psychológ Dušan Fabián?
   „Ani jeden sviatok sa mi nezdá prirodzený, ale Medzinárodný deň žien sa mi aspoň spája s obdobím, keď som bol mladý,“ hovorí odborník. Pripúšťa, že je pozitívne, ak si povedzme aj na takýto sviatok ľudia prejavujú trochu pozornosti – či už sú to životní partneri, príbuzní, alebo priatelia. „Určite to má zmysel, ale celý kultúrny kontext mi pripadá neprirodzený. Keď prechádzam vo februári po obchodoch a vidím regále zaplnené červenými srdiečkami, nemôžem sa zbaviť pocitu, že sa mi na tom niečo nepáči,“ vysvetľuje Dušan Fabián. A skutočnosť, že sa najviac kvetov predáva na Deň matiek považuje, naopak, za veľmi dobrú správu. „To je sympatický sviatok,“ dodáva psychológ.
   Valentína sa nám podobne ako Vianoce všemožne usiluje pokaziť komerčný tlak. A MDŽ zasa politici, ktorí si vždy v tomto čase robia reklamu. Azda však nie je dôvod na obidva sviatky celkom zanevrieť a nevyužiť možnosť byť ku svojmu okoliu prívetivý a milý.

 

(kam)

 


Ohodnoťte článok: