Psia duša zachraňuje opustených miláčikov

Február 2014 / Prečítané 1854 krát

   Často počujeme o vyhadzovaní psíkov, zvyšných šteniatok a možno aj nechcených živých vianočných darčekov, do nehostinnej zimy. Niektorí chlpáči majú šťastie a postarajú sa o nich jednotlivci alebo organizácie, ktoré nálezcovia kontaktujú.

   Jedným z ľudí, ktorí pomáhajú zvieratám, je aj hlavná koordinátorka občianskeho združenia Psia duša v Pezinku, Andrea Sedláčková. Ide o jednu z najúspešnejších organizácií nielen na našom území, ktoré sa snažia pomáhať a riešiť situáciu. Pracuje nepretržite z dobrovoľných príspevkov občanov, napríklad aj vo forme príspevku dvoch percent z daní. Organizácia z nich
hradí veterinárnu starostlivosť (za rok 2013 išlo o sumu 6 000 €), krmivo a všetko podstatné.
   Združenie spolupracuje s karanténnou stanicou, ktorá úspešne odchytáva psov na pezinskom území a poskytuje im dočasný azyl. Túto skutočnosť však často zneužívajú ľudia z okolia, ktorí tu počas cesty mestom odložia svoj štvornohý problém.
   Zaujímavosťou je, že karanténa sa aj v tomto prípade dlhodobo úspešne vyhýba štátom uzákonenému humánnemu odstraňovaniu psov. A aj vďaka aktivitám Psej duše k tomuto riešeniu nemusí siahnuť.
   Niektoré rodiny, napríklad aj rómske, majú v obľube obkolesovať sa psami. Mnohopočetné svorky ničia súkromný majetok, prehrýzajú pneumatiky a terorizujú okolitých záhradkárov. Odchyt je často ich jedinou záchranou a nádejou pre lepší život.
   Ďalším nepekným fenoménom sú nelicencovaní množitelia a chovatelia predávajúci psov, o ktorých je aktuálne záujem. Po presýtení dopytu „prebytkové“ psy surovo vyhodia na ulicu. Je dôležité si uvedomiť, že nezodpovedné kríženie psov, vyhadzovanie na ulicu a ignorovanie problému spôsobí vyšší nárast túlavých zvierat a ich nekontrolovateľný chov sa stane hrozbou.
Pokiaľ vám táto téma nie je cudzia a chcete pomôcť, môžete sa aktívne zapájať do práce Psej duše. Viac sa o združení môžete dozvedieť na internetovom portáli www.psiadusa.sk  alebo na facebooku, kde pracujú pod názvom Pomoc psíkom KS Pezinok.

 

Petra Nogová