Školy a škôlky zaplavili tekvice

November 2012 / Prečítané 2337 krát
   Svietiace ozdobené tekvice, čiže svetlonosi, patria neodmysliteľne do slovenskej tradície. A ako sa zdá, aj do tradície pezinskej. Koncom októbra rozsvietili viaceré pezinské školy a škôlky.

   Oranžová farba prevládala v piatok 19. októbra na školskom dvore Základnej školy Orešie v Grinave. Na podujatí vládla výborná nálada. Každá trieda mala vlastný stánok, ktorý spravovali rodičia alebo deti a za symbolické ceny ponúkali produkty, pričom výťažok z jarmoku putoval do triednych fondov. Hostia sa mohli občerstviť aj v školskom bufete, alebo si vďaka peknému počasiu opekať. Do sprievodného programu patrili hry a súťaže, ktoré zorganizovali učiteľky a vychovávateľky, ale aj keramická dielňa Jána Granca, ktorý prišiel predstaviť svoju tvorbu, keďže sa v škole pripravuje otvorenie keramickej dielne. Nechýbala ani dobrá hudba a niekoľko lekcií zumby. Po zotmení a zapálení viac ako stovky svetlonosov prišlo na rad vyhodnotenie štyroch najkrajších a najkreatívnejších tekvíc. Za účasť však spravodlivo dostali medailu všetky deti.
   Úctyhodných 118 vyzdobených tekvíc vyzdobilo aj Základnú školu Na Bielenisku. Žiaci prvého stupňa prekvapili vyrezávaným kočom pre princezné, Indiánom, Mickeymau-som, slimákom, ježkom, zajacom, potápačom, ale aj strašidlami a príšerami. Do akcie sa zapojili i prváčikovia. Okrem pestrého programu spestrilo tekvicové popoludnie aj príjemné jesenné počasie, a samozrejme, švédske stoly, na ktorých už čakali dobroty pripravené rodičmi. Výborným zeleninovým nátierkam, ovocným koláčikom, šalátom a iným pochúťkam nik neodolal.
   Vydarená tekvicová party sa konala aj na ZŠ Kupeckého. K atraktívnej tradícii sa pripojili aj materské školy, napríklad škôlka na Záhradnej ulici. Pestrofarebný materiál tu tvorili tekvice a tekvičky rôznych veľkostí a farieb, drobné kvietky, šípky, steblá ozdobnej trávy, červené guľôčky z kríkov, brečtan či gaštany. Rodičia s deťmi naozaj popustili uzdu fantázii i umeleckému cíteniu a všetky ich výtvory si zaslúžili ocenenie: boli vystavené na obrovskej nástenke. Špeciálnou odmenou bola ochutnávka nátierok, ktoré pripravila pani kuchárka – a okrem produktov ochotne poskytovala aj recepty na ich prípravu.
   Nielen tekvice, ale aj jesenné plody a pestro sfarbené listy spolu s občerstvením priniesli rodičia a učiteľky do Materskej školy na Svätoplukovej ulici. Na šťastné i prekvapené deti čakali potom ráno tekvicové strašidielka na dvore, v šatni či na schodoch budovy.
   Tmavé jesenné dni tak rozžiarilo nielen svetlo svetlonosov, ale predovšetkým radosť detí i dospelých z príjemne strávených spoločných chvíľ.
 
(kam)
 

Ohodnoťte článok: