Vinohradnícka tematika v dielach rezbárov

September 2012 / Prečítané 1607 krát
   Svet vinohradníkov a vinárov je svetom so zvláštnou, svojskou atmosférou. Krajina s vinohradmi, v nej mestá a mestečká, vinohradnícke domy, ich vínne pivnice, za tým všetkým ľudia a ich práca. Drevo ako materiál k vinohradníctvu a vinárstvu neodmysliteľne patrí. Inventár pivnice, najmä z čias minulých, by bol bez tohto materiálu nemysliteľný. Technika drevorezby sa pri ňom uplatňuje v najrôznejších podobách: čelá sudov zdobia reliéfy s postavami svätcov, na rámoch lisov sú vyrezávané iniciály majiteľov, výsostne funkčné predmety oživujú rôzne ornamentálne prvky. Motív viniča a hrozna je vo všeobecnosti jedným zo základných dekoratívnych motívov, jeho symbolika má však i hlbší zmysel.
   Znázornenie vinohradníka a jeho práce je akoby pohľadom zvonka. Vinohradnícke motívy našli svoje miesto v profesionálnom i neprofesionálnom umení, veľmi výrazne sa uplatňujú v umelecko remeselnej tvorbe. Výstava URBANOVIA, VINCÚRI A TÍ DRUHÍ v Malokarpatskom múzeu prináša jeden z možných pohľadov na túto tému a to cez tvorbu súčasných rezbárov. Práve táto tematika je pre mnohých z nich príťažlivá a inšpiratívna. S obľubou vyrezávajú postavy vincúrov s hevermi, na reliéfoch znázorňujú ľudí pracujúcich vo vinohradoch, či takých, čo už výsledok ich práce veselo popíjajú.
Výnimočné miesto, a nielen na výstave, patrí sv. Urbanovi. Práve rezbári veľmi pohotovo zareagovali na tento znovuoživený kult patróna vinohradníkov a vinárov. Ich Urbanovia si tak našli miesto u tých, čo svoj život zasvätili výrobe vína. Nachádzajú sa v malých pivničkách, vinotékach, ale aj vo veľkých a moderných prevádzkach. Aktuálna výstava ponúka jedinečnú kolekciu Urbanov v najrôznejšom prevedení, pričom viacero vystavených diel vzniklo v posledných dňoch špeciálne pre túto príležitosť.
   Počas Vinobrania v Pezinku v dňoch 21. – 23. 9. pripravuje Malokarpatské múzeum k výstave atraktívny sprievodný program. Viac informácií na www.muzeumpezinok.sk
 
Mgr. Eva Ševčíková, kurátorka výstavy