Pezinčania na festivale v Taliansku

September 2012 / Prečítané 1648 krát
   Po dvojročnej pauze sa 17. až 19. augusta primátor nášho mesta Oliver Solga s manželkou zúčastnili Festivalu národov Európy Mitteleuropa v talianskej Gorízii. Bohatý program začal už prvý deň pietnou spomienkou na cintoríne vojakov padlých v prvej svetovej vojne v Brazzane. Tu sa pri večernom programe uskutočnilo aj stretnutie primátorov a predstaviteľov provincie Friuli - Venezia Giulia. Primátor sa okrem iného stretol aj primátorom vinárskeho mesta Cormóns a vedúcim predstaviteľom tamojšej obchodnej komory. Hovorili spolu najmä o možnej spolupráci umeleckých škôl a vinárov, ale aj o výmene kultúrnych telies a ďalších spoločných podujatiach.
   V sobotu a v nedeľu prebiehal samotný festival folklórnych ľudových súborov a hudobných skupín v Gorizii. Vyvrcholením programu bolo predstavenie účinkujúcich za účasti politikov, diplomatov, primátorov z dvanástich zúčastnených krajín. Bohatý alegorický sprievod pokračoval koncertom v Teatro Tenda na hrade nad mestom. Súčasťou nedeľného programu bola aj sv. omša v katedrále, ktorú celebroval arcibiskup Dino De Antoni. V kostole zástupcovia jednotlivých národov čítali posolstvá vo svojich rodných jazykoch. Za Slovenskú republiku čítala posolstvo manželka primátora Jana Solgová. Pezinok mal svoje zastúpenie aj priamo na festivale, a to v osobe operného speváka Petra Sýkoru, spolu so známym operetným spevákom Ivanom Ožvátom a hudobníkom Jánom Martákom.
   Všetci traja úspešne prezentovali nielen slovenské ľudové piesne, ale aj tvorbu slovenských operetných skladateľov a svojím originálnym vystúpením potešili domáce publikum.
 
(ra)

Ohodnoťte článok: