Prvá pezinská CykloPromenáda

Október 2011 / Prečítané 1991 krát
Účastníci CykloPromenády sa zišli na Radničnom námestí. FOTO: M.Oravec   Štatistiky i pozorovania mestských komunikácií napovedajú, že príliš veľa ľudí využíva na dlhé cesty auto. Avšak, čo je oveľa znepokojujúcejšie, autom sa jazdí priveľa i na kratšie trasy. Aj to je dôvod, prečo sú diskusie týkajúce sa alternatívnych dopravných prostriedkov a ochrany životného prostredia horúcimi témami medzi odborníkmi v mnohých krajinách sveta.

Účastníci CykloPromenády sa zišli na Radničnom námestí. FOTO: M.Oravec

   Deň bez áut sa oslavuje 22. septembra a každým rokom sa teší čoraz väčšej popularite. Premiérovo sa do tejto akcie zapojilo aj mesto Pezinok. Okrem ďalších slovenských miest ako Bratislava, Košice, Žilina, Nitra či Zvolen malo v tento deň snahu o obmedzenie automobilovej dopravy aj ďalších 2 tisíc európskych miest a obcí.
   Na CykloPromenáde v Pezinku sa zišlo osemdesiat priaznivcov na bicykloch (bol medzi nimi i primátor mesta Oliver Solga) , ktorí spolu absolvovali cyklojazdu mestom. Nápadmi účastníci nešetrili a porotcovia to pri vyhlasovaní výsledkov súťaže o najoriginálnejšieho cyklistu nemali jednoduché. Víťazi v 9 osobitných kategóriách obohatili svoje príslušenstvo aj vďaka cenám z miestnych predajní bicyklov.
   Sprievodný program pokračoval v Tureckom dome, kde bola nainštalovaná výstava z cestovania bicyklom po východnej Európe a Blízkom východe. Po celovečernom filmovom dokumente o ativistoch usilujúcich sa zlepšiť podmienky mestských cyklistov bol kultúrny program zavŕšený gramofónovou šou.  Nechýbali ani známe cyklopiesne.
   Mesto Pezinok v spolupráci s Mestskou políciou symbolicky uzavrelo počas celého dňa parkovisko na Radničnom námestí. Cyklisti tak získali oveľa väčšie priestory na parkovanie svojich dopravných prostriedkov ako počas bežných dní.
   Hlavným cieľom podujatia bolo zvýšiť povedomie o využívaní alternatívnej dopravy v meste a v neposlednom rade i obmedziť celkový počet áut na cestách. A snáď tomu tak neostane len počas jedného dňa v roku. 
Zuzana Tichá
 

Ohodnoťte článok: