Tri otázky primátorovi

Október 2011 / Prečítané 1677 krát
   Primátora mesta Mgr. Olivera Solgu sme požiadali o odpoveď na tieto otázky:

l Pán primátor, najhorúcejšou témou samospráv je pripravovaný „daňový mix“, reforma z dielne ministerstva financií, ktorá má nahradiť dnešné podielové dane, ktoré tvoria základný pilier financovania obcí. Aký je váš postoj k tomuto návrhu?

- Jednoznačne negatívny. Dnes už sme vo vysokom štádiu prípravy rozpočtu na rok 2012 a vôbec nemáme informácie o tzv. daňovom mixe, ktorý chce vláda zaviesť. Podielové dane by mali byť nahradené troma alebo štyrmi rôznymi daňami. Nebolo to s nami prerokované ani v ZMOSe ani ÚMS. Vláda zavádza aj ďalšie opatrenia, ktoré nás pripravia o peniaze, naopak odkazuje nám, aby sme zvýšili mestské dane a poplatky, a tak preniesli celú záťaž na občana. To je, podľa mňa, cesta do pekla, ktorá postihne nielen tých najchudobnejších, ale celú strednú vrstvu, vrátane živnostníkov a malých podnikateľov. Nárast financií na budúci rok by mal byť 3 percentá, čo nepokryje ani infláciu, zvyšovanie cien energií, služieb a tovarov. Prenesené kompetencie zo štátu (školy, sociálne zariadenia, stavebné úrady) nám ukrajujú z mestských peňazí, hoci štát sľúbil, že s prenosom týchto kompetencií prídu v dostatočnej miere aj peniaze. Pani premiérka nám na nedávnom stretnutí povedala, aby sme zabudli na rozvoj a snažili sa udržať aspoň dnešný stav. Aj to môže byť v súčasnej ekonomickej situácii pre väčšinu miest a obcí len zbožné želanie. Verím, že nová vláda, ktorá bude fungovať do predčasných volieb 10. 3. 2012, daňový mix neschváli.

l Poďme radšej na veselšiu tému. Je po Vinobraní. To tohtoročné bolo označované za rekordné. Ako ho s odstupom času hodnotíte?

- Tohtoročné Vinobranie bolo skutočne rekordné. A to nielen množstvom návštevníkov, počtom stánkov a sprievodných podujatí, ale aj krásnym počasím, a nevšedným ohňostrojom a iste aj účasťou vzácnych hostí na čele s pánom prezidentom Slovenskej republiky Ivanom Gašparovičom. Ekonomicky pre mesto dopadlo Vinobranie tiež veľmi dobre. Teraz pracujeme na analýze plusov a mínusov a najmä problémov, ktorých by sme sa chceli v budúcnosti vyvarovať. Už je známy aj termín budúcoročných pezinských oberačkových slávností - uskutočnia sa v termíne 21. - 23. septembra.

l V ostatnom čase sa uskutočnilo viacero verejných zhromaždení – stretnutí občanov so zástupcami mesta, na ktorých sa riešili ich podnety a sťažnosti. Na čo boli tieto stretnutia zamerané?

- Sľúbil som vo svojom volebnom programe, že každé dôležité rozhodnutie prekonzultujeme s občanmi, najmä keď sa ich bude bytostne dotýkať. Tak to bolo aj na stretnutiach s obyvateľmi grinavskej časti mesta a obyvateľmi Trnavskej a Rázusovej ulice. V prvom prípade sa jednalo o riešenie dopravy v tejto časti mesta tak, aby si obyvatelia – vodiči nemuseli „záchádzať“. V zhode s dopravným inžinierom PZ SR, mesta a obyvateľov sme našli uspokojivé riešenie. Na druhom stretnutí v Grinave sme riešili problém vývozu odpadu na ulici Vinice a opravu cesty. V meste bolo stretnutie zamerané na riešenie dopravy na Trnavskej ulici, ktorá je hlavnou dopravnou tepnou a dosť výrazne ovplyvňuje bezpečnosť i životné prostredie tu bývajúcich obyvateľov. Niektoré opatrenia sme už urobili (zníženie rýchlosti a obmedzenie pre nákladné autá). Na budúci rok budeme budovať ostrovčeky pri autobusových zastávkach, aby sa zvýšila bezpečnosť chodcov. Na záver môžem konštatovať, že sa nám veľmi osvedčujú tieto stretnutia s občanmi a dovoľujem si im vyjadriť za ich účasť na stretnutiach a konštruktívny prístup svoje poďakovanie.
 
(r)

Ohodnoťte článok: