V pezinskom Dome kultúry sme spomínali na Vincenta Šikulu

Júl 2011 / Prečítané 1786 krát
   V utorok 21. júna sa uskutočnil v Dome kultúry v Pezinku spomienkový večer „Pocta Vincentovi Šikulovi“. Podujatie, pripravené Malokarpatskou knižnicou v Pezinku pod záštitou Bratislavského samosprávneho kraja, sa uskutočnilo pri príležitosti 10. výročia úmrtia a 75. výročia narodenia známeho slovenského prozaika, básnika a dramatika Vincenta Šikulu, ktorý pochádzal z nášho kraja. Na spomienkovej akcii sa zúčastnili Martin Berta, podpredseda BSK, Oliver Solga, primátor Pezinka, Hana Hlubocká, primátorka Modry, Ľudovít Ružička, starosta Dubovej, rodinní príslušníci, priatelia, spolupracovníci a ďalší. Podujatie moderovala dcéra Veronika Šikulová.
   Úvodná časť bola venovaná spomienke na spisovateľa. Vystúpili v nej viacerí prítomní, podelili sa o životné i pracovné skúsenosti na nezabudnuteľného človeka, ale hodnotili aj jeho dielo a prínos pre slovenskú literatúru.
   V druhej časti bol premietnutý film režiséra Ela Havettu Ľalie poľné, ku ktorému scenár napísal Vincent Šikula a ktorý si v ňom aj zahral.
   Vincent Šikula sa narodil v obci Dubová. Publikovať začal ako 28-ročný. Najskôr to boli krátke prozaické diela. Písal prózu i poéziu pre deti i dospelých. Vyšlo mu vyše tridsať kníh. Tri jeho diela boli námetom pre filmy.
   Okrem literárnej tvorby pôsobil ako učiteľ v Modre, redaktor v časopise Romboid a vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ, dramaturg v Slovenskej filmovej tvorbe, 5 rokov bol predsedom Spolku slovenských spisovateľov.
   V roku 1979 mu bol udelený titul zaslúžilý umelec. Zomrel v roku 2001 v Modre. 
 
(mo)
 

Ohodnoťte článok: