Zelenina a bylinky z vlastnej záhrady

Júl 2011 / Prečítané 3455 krát
Ján Kupeček a Eva Machová v hriadke papriky.   Pezinská spoločnosť Víno Matyšák nie je známa len vysoko kvalitnými vínami, ale boduje aj s hotelovými a stravovacími službami. Od roku 2005 prevádzkuje vlastný hotel v hlavnom meste s vínnou reštauráciou s kapacitou 80 miest a v Pezinku vínnu reštauráciu Vinum Galéria Bozen s kapacitou 150 miest. Obe zariadenia sú známe veľmi dobrou kuchyňou. Pezinská reštaurácia ponúka v pracovných dňoch tiež široké menu verejného stravovania, ktoré už využívajú stovky stravníkov.
   Majiteľ firmy Peter Matyšák prišiel začiatkom tohto roku s ďalšou novinkou. V areáli pezinského výrobného podniku zriadili eko-záhradu. Začali si pestovať vlastné produkty zeleniny a byliniek ekologicky, bez použitia chémie. Veľké fóliovníky vykurujú teplom z vlastného kotla, v ktorom kúria drevom. Dvaja pracovníci - Ján Kupeček (každý deň dochádza do Pezinka z Nitry) a Eva Machová sa starajú o vysádzanie, pestovanie a ošetrovanie viac druhov zeleniny a byliniek. Zo zeleniny pestujú najmä paradajky, papriku, šalátové uhorky, hrášok, cviklu, karfiol, cibuľu, hlávkový šalát , kaleráb, zemiaky. Celý rok budú pestovať čerstvé bylinky - tymián, mätu, bazalku, oregáno, šalviu, rukolu a iné. " Denne čerstvé a kvalitné produkty z našej záhrady putujú do kuchýň reštaurácií firmy v Bratislave a Pezinku. Pokiaľ máme nejaké prebytky, zeleninu nabalíčkujeme a táto sa predáva zákazníkom v reštauráciach alebo tiež si ju kupujú naši zamestnanci. Časť úrody budeme tiež nakladať do pohárov, vyrobíme vlastné lečo, pretlak, nakladačky. To, čo dopestujeme, sa všetko zužitkuje," povedal nám Ján Kupeček.
   Zeleninu a bylinky pestujú bez použitia umelých hnojív. Na hnojenie používajú výhradne maštaľný hnoj. Začali s budovaním väčšieho kompostoviska, kde si chcú dorábať vlastný kompost. Ošetrovanie rastlín proti škodcom a chorobám robia lapačmi a biopostrekmi, ktoré získavajú zo spoľahlivého zdroja.
   Zatiaľ obrábajú necelú polovicu pôdy určenej pre záhradu. Na ďalšom pozemku budú pestovať zemiaky, aby boli aj v tomto produkte sebestační.
   Nápad pestovať si vlastnú, čerstvú a zdravú zeleninu a bylinky do firemných stravovacích zariadení nás zaujal. Je to skvelý nápad a dobrý krok k skvalitňovaniu služieb. Najmä v súčasnosti, keď v obchodoch nám ponúkajú vo veľkom lacnejšie produkty dovezené zo zahraničia, o ktorých pôvode a spôsobe pestovania nič nevieme.
 
(mo)

Ohodnoťte článok: