Na bicykli na dolnú zem

Júl 2011 / Prečítané 1519 krát
   V nedeľu 18. júna zavŕšil pezinský Cyklomaratón svoj 8. ročník. Jeho trať viedla z maďarskej Kalocse popri Dunaji cez chorvátske Bilje, Vukovar, Ilok do srbského Nového Sadu, Sremski Karlovci a vyvrcholila príchodom do hlavného mesta Srbska Belehradu. V neďalekej Starej Pazove pozdravil účastníkov slovenský veľvyslanec v Srbsku a tamojší primátor mesta. Každý z vyše 40 účastníkov najazdil viac ako 400 kilometrov. Tí, ktorí sa zúčastňujú tohto podujatia od prvého ročníka, sa blížia v počte najazdených kilometrov k číslu 5000.
   Už od jeho vzniku cieľom Cyklomaratónu nie je len ponúknuť bicyklujúcim Pezinčanom zaujímavý športový zážitok, ale aj spoznávať nové kúty európskych krajín, v ktorých sídlia partnerské mestá Pezinka – Mosonmagyaróvár (Maďarsko), Neusiedl am See (Rakúsko), Mladá Boleslav (Česká republika) - ich štýl života, mentalitu, históriu, kultúru, ľudí, gastronómiu a každodenný život.
   Tohtoročný cyklomaratón bol aj o emóciách a zábave. Zaslúžili sa o to najmä dve prijatia v Slovenských domoch – v chorvátskom Iloku a srbskej Starej Pazove, kde žije najpočetnejšia komunita Slovákov. Pezinskí cyklomaratónci sa vďaka tomu zoznámili s aktivitami dolnozemských Slovákov, ktorí už vyše dvesto rokov žijú ďaleko od svojej vlasti, no stále si zachovávajú svoj rodný jazyk, zvyky a piesne. Účastníkom zahrali pazovskí Pajtáši, ktorých Pezinčania poznajú aj z minulých Vinobraní a Fyzulnačky. Dva jej ročníky dokonca vyhral Pazovčan Janko Havran. Celú trasu absolvovali nielen mladí (najmladšou účastníčkou bola 24-ročná Lucia), ale aj skôr narodení Pezinčania (67-ročný Ivan).
 
Eva Lupová

Ohodnoťte článok: