Opäť vzplanuli Jánske ohne

Júl 2011 / Prečítané 1722 krát
   V minulom roku sa uskutočnil skúšobný nultý ročník, tento rok prvý ročník Pálenia jánskych ohňov. Nové podujatie iniciatívne do Pezinka prinieslo Malokarpatské múzeum. Organizátori si dali za cieľ obnoviť niekdajšiu tradíciu, ktorá v tradičnej kultúre bola oslavou letného slnovratu a v kresťanskej kultúre spomienkou na svätca Jána Krstiteľa. Podujatie už v minulom roku zaznamenalo úspech. Ľudia prišli v hojnom počte. Zazreli sme tam celé rodiny. Prilákal ich pobyt v prírode, atmosféra pri ohni, množstvo zaujímavých aktivít. Rovnako to bolo v tomto roku
   Program začal zapálením vatry, ktorú za zvukov bubnov zapálil primátor Oliver Solga. Potom sa už rozbehli ďalšie aktivity. Deti i dospelí súťažili v preťahovaní lanom, pri ohni sa učili tancovať ľudové tance v sprievode Ľudovej hudby Kyseľ. V stane veštila veštica, deti si z plechoviek vyrábali lampáše. Po zotmení prišla na rad očakávaná ohňová show v podaní skupiny Festum Aeternum. Veselá zábava pokračovala až do polnoci. Vyvrcholením bolo hľadanie svätojánskeho pokladu. Aj tentoraz na podujatí vládla výborná nálada, ľudia odchádzali domov s peknými zážitkami.
   O vydarené podujatie sa pričinili pracovníci Malokarpatského múzea, Bratislavský samosprávny kraj za spolupráce Mesta Pezinok, Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru a skautov zo 61. zboru Modrý oblak.
 
 
(mo)
 

Ohodnoťte článok: