Bývalý žiak o profesorovi A. Pifflovi

Február 2011 / Prečítané 1786 krát
   Publikácia PEZINSKÉ MOTÍVY, ktorú vydalo v závere minulého roka Mestské múzeum v Pezinku, sa ako dar dostala do rúk jedného z bývalých žiakov a neuveriteľnou hrou osudu aj neskoršieho spoluväzňa Alfreda Piffla. Ing. Ivan Masár z Trenčianskej Teplej, inšpirovaný obsahom knihy, dal na papier zopár dojmov a spomienok na profesora Piffla, ktorému sú „Motívy“ venované. Prostredníctvom priateľov z Pezinka sa list dostal až k nám do redakcie a zopár riadkov z neho sme sa rozhodli uverejniť.
   - Už v prvý deň decembra som dostal knihu „ Pezinské motívy “. Sú to kresby Prof. Ing. arch. Alfreda Piffla, CSc., doplnené textami z jeho denníkov. Myšlienkami som sa vrátil do mladosti plnej životných ideálov, keď na fakultu architektúry ma prijal dekan fakulty Alfred Piffl.
   Vo svojich spomienkach i v článkoch často sa k nemu vraciam,a bol som rád, keď v roku 2008 jeho synovia ma pozvali na jeho výstavu do Pezinka. Bol tam vo svojom neopakovateľnom diele. Stovky kresieb ako diamanty, ako hviezdy žiariace pod starým Pezinkom. Svojou rukou zastavil skazu, aby zachytil ešte jestvujúce, ale i torzá krásy budov. Do kresieb dal svoje srdce i dušu – dal im život a my sa teraz môžeme kochať zachytenou krásou v jeho diele.
   Ako tisícky našich ľudí, aj on bol spútaný do okov a zašliapnutý. No to bolo iba telo. Jeho duša bola silnejšia ako okovy i ako mreže na dverách a oknách a svojím životom i celoživotným dielom postavil si ten najkrajší pamätník. Tri roky pracoval v Pezinku a za ten čas tam vytvoril dielo, ktoré je šperkom nielen v klenotnici mesta Pezinok, ale aj zlatým pokladom nášho národa.
 
(pp)
 

Ohodnoťte článok: