Klasické premietanie vytlačí digitálne

Február 2011 / Prečítané 2413 krát
Terajšie premietačky nahradí digitálny projektor   Kiná Pezinského kultúrneho centra – kino v Dome kultúry a prírodné kino v Amfiteátri – navštívilo vlani 23664 filmových divákov, čo je takmer identické číslo s počtom obyvateľov Pezinka. Zo štatistiky, ktorú nám poskytol vedúci kina Timotej Matiaško sme zistili, že do pezinských kín prišlo o 4966 návštevníkov menej ako v roku 2009. Na klesajúcej návštevnosti, podľa šéfa nášho kina, sa však nepodpisuje nižší záujem o kino, ale predovšetkým to, že Pezinčania čoraz častejšie navštevujú bratislavské viacsálové 3D kiná. Možnosť digitálnych projekcií je dnes najväčšie lákadlo.
   Digitalizácia kina bude nevyhnutná aj v našom kine. Teraz ide o to, či budeme mať takéto kino aj v Pezinku, alebo nie. Distribučné spoločnosti totiž už nebudú požičiavať klasický formát na 35 mm páse, ale len v digitálnej forme. U niektorých titulov je to už dnes, nové filmy sú buď v 3D kinách alebo v digitálnej forme, kópie na 35 mm filme sú jedna či dve pre celé Slovensko. Pezinské kino v súčasnosti môže konkurovať sálovým kinám v okolí len cenou vstupenky, ktorá je 2,50 €.
   Prechod na digitálne premietanie čaká aj naše kino, bude si vyžadovať kúpu nového digitálneho projektora, nového ozvučenia,výmenu káblových rozvodov, plátna a vykonanie iných nevyhnutných úprav. Náklady budú približne 170 tisíc eur. Digitálna technika zvýši kvalitu obrazu asi o štvrtinu, skvalitní zvuk a celkový pôžitok pre diváka. Distribútori už nebudú musieť posielať škatule s klasickými filmami, zjednoduší sa aj titulkovanie a dabovanie filmov. Túto technickú revolúciu v kinách, s drahšou technológiou, nemožno realizovať bez pomoci miest a obcí. Tam kde si to nebudú môcť dovoliť, príde k zániku kina. Očakáva sa, že prechod z klasického premietania na digitálne aj v našej krajine spôsobí zánik najmä menších kín.
   V minulom roku boli podľa návštevnosti najúspešnejšie tieto filmy: Shrek: Zvonec a koniec 1515 divákov, Ženy v pokušení 1176, Alica v Krajine zázrakov 1141, Princezná a žaba 1089, Avatar 990.
 
(mo)

Ohodnoťte článok: