U Bendu rozvoniavali z kotlov oškvarky

Február 2011 / Prečítané 2887 krát
   Majiteľ hostinca Benda Matúš Klamo usporiadal v sobotu 22. januára netradičné podujatie – rekord v topení slaniny. Cieľom bolo zo 40 kilogramov domácej bravčovej slaniny počas dvoch hodín vytopiť v kotlíkoch čo najväčšie množstvo oškvarkov. Deväť súťažných družstiev úderom dvanástej hodiny začalo svoju prácu po rozdelení daného množstva, každému rovnakým dielom. Rozložiť oheň, nakrájať slaninu a miešať. Odborná porota po dvojhodinovom snažení rozhodla o víťazoch v kategórii o najkrajšiu oškvarku. Ale rekord spočíval vo vytopení oškvarkov, ktorých bolo nakoniec presne 11,12 kg – čo je zároveň ustanovujúci slovenský rekord. Víťazmi sa stali Blahovský s Valentom pred dvojicou Moravčík s Baxom a Šmahovský s Patzom. Cenu primátora získala dvojica Šmahovský – Platz.
Organizátor súťaže Matúš Klamo s certifikátom slovenského rekordu  
„Na nápad zorganizovať túto súťaž sme prišli pri pive. Uvažovali sme aj o varení kapustnice, gulášu, fazuľovej či držkovej polievky, ale to už je, ako sa povie, „pri každej vŕbe“. Napadli ma oškvarky. To som ešte nevedel, aký problém je zohnať väčšie množstvo dobrej slaniny. V mäsokombinátoch ani v obchodoch sme nepochodili, preto sme ju zháňali až v Galante. Už som bol rozhodnutý, že ju pôjdem kúpiť do Poľska. Nakoniec všetko vyšlo, aj súťaž sa vydarila,“ povedal nám organizátor Matúš Klamo.

Organizátor súťaže Matúš Klamo s certifikátom slovenského rekordu

   Hodnotiteľ slovenských rekordov Roman Farkaš vystavil certifikát rekordu so zápisom do slovenskej knihy rekordov. Najúspešnejší súťažiaci dostali netradičné vecné ceny – dosky na krájanie i pamätné plakety tohto ročníka súťaže. Súťažiaci mohli s vytopenými oškvarkami naložiť podľa svojho uváženia – niektorí ponúkli kamarátov pri pive, iní si ich zobrali domov alebo ich niekomu darovali. Organizátor, keďže venoval na súťaž slaninu, mal jedinú podmienku, že masť zostane jemu. Dvojica Šmahovský a Patz získala 3. miesto a Cenu primátoraV lete ju vraj použijú na vysmážanie rýb, ktoré pripravujú na dvore pohostinstva.

Dvojica Šmahovský a Patz získala 3. miesto a Cenu primátora


  
„Viacerí účastníci súťaže sa ma po jej ukončení pýtali, či ju pripravíme aj na budúci rok. Moja odpoveď bola, že áno, ale zrejme už na inom, väčšom priestranstve. Nechceme ísť s ňou na námestie, kde bývajú iné súťaže, radi by sme ju urobili u nás na Pažiti. Miesto sa súťažiaci i návštevníci dozvedia zavčasu. Chceme ponechať aj januárový termín, je to čas zabíjačiek i obdobie, kedy sa nekoná toľko podujatí,“ dodal hlavný organizátor.
 
(mo)

Ohodnoťte článok: