V klube dôchodcov bude aj Cajlanská izba

Február 2011 / Prečítané 1992 krát
Čepce a bábiky v krojoch Evičky Slezákovej.   Cajlanskí dôchodcovia sa veľmi potešili, že im mesto poskytlo ďalšie klubové priestory. Tie, čo mali doposiaľ, im už nestačili, tlačili sa v nich a značne ich to obmedzovalo v činnosti. Po rozšírení klubu o ďalšie miestnosti sa im otvárajú nové možnosti pre rozšírenie svojich aktivít.
   „Bude to rozhodne lepšie, doterajšie podmienky na intenzívnejšiu činnosť boli ozaj nevyhovujúce. V jednej miestnosti, hoci aj trošku väčšej, bol doteraz problém organizovať celoklubové akcie či zosúladiť viaceré aktivity, podľa záujmu členov. Naše podmienky na činnosť po vykonaní niektorých nevyhnutných úprav sa podstatne zlepšia,“ povedala nám vedúca klubu Viktória Jáchymová.
   Overili si to aj pri nedávnom Fašiangovom posedení, keď do klubu prišla naraz väčšina členov. Pokiaľ sa títo spoločne zabávali, mohli šikovné ženy piecť vo vedľajších priestoroch čerstvé šišky a pripravovať ďalšie pohostenie. V inej miestnosti sa veselá skupinka ľudí obliekala do masiek a dohovárala na programe, ktorý si pripravili na túto fašiangovú akciu.
Na fašiangovom posedení nechýbali masky.   Ukázali nám aj ďalšiu osobitnú miestnosť. „Toto bude Cajlanská izba. Na týchto hlavách vidíte čepce, ktoré som sama zhotovila. Tri sú cajlanské a jeden myjavský. Chceli sme ich požičať od ľudí, čo tu na Cajle bývajú , ale sa nám to nepodarilo. Určite ich niektorí majú, ale nezohnali sme ich. Nahnevalo ma to, požičala som si ich od jednej panej z Pezinka a podľa nich som tieto urobila. Máme tu tiež bábiky v grobskom kroji. Doma mám už pripravené ďalšie kroje – myjavské, šenkvické a viničnianske. Prinesiem ich, keď sa ukončia plánované úpravy týchto priestorov. Keď mi bude zdravie slúžiť, samozrejme, urobím ešte aj cajlanské kroje. Na stene visia grobské prestieradlá na postele, vzácne dedičstvo po pani Majtánovej. Teší ma, že môžeme návštevníkom nášho klubu prezentovať túto krásu,“ informovala nás pani Evička Slezáková. Cajlanskí seniori majú aj v tomto roku naplánovanú bohatú klubovú činnosť, a očakávajú, že ich rady sa budú ešte rozširovať.
 
Text a foto (mo)

Ohodnoťte článok: