Kam kráča vinohradníctvo v Pezinku?
Február 2011 / Prečítané 2493 krát

Zákon NR SR č.332/1996 Z. z. o vinohradníctve a vinárstve určil vinohradnícke obce a hony, ktoré môžu byť využívané iba ako vinohrady. Vinohradníci (tí ozajstní) to kladne ocenili. Dlho sa však netešili. Minulá vláda zo zákona NR SR č. 313/2009 Z. z. o vinohradníctve a vinárstve vypustila hony určené len na pestovanie viniča. To znamená, že vinohrad ako druh poľnohospodárskeho pozemku sa môže zmeniť podľa ľubovôle na iný druh, hoci aj na stavebný pozemok. Potešila tým najmä developerov. Mimochodom na toto anglické slovo poznám výstižnejší írečitý slovenský ekvivalent, len sa nepoužíva. Veľké percento vinohradov v minulosti patrilo občanom nemeckej národnosti. Títo boli na základe dekrétov prezidenta Beneša vysťahovaní, všetok majetok im bol skonfiškovaný a vinohrady boli prideľované rôznym aj neodborníkom. Po vzniku JRD boli včlenené do družstiev. Vzťah vlastníkov im však ostal. Po spoločenských zmenách v r. 1989 si aj títo vlastníci, nezriedka už ich deti, spomenuli na ,,svoje“ vlastníctvo. Vinohrady sa stali predmetom obchodu, ale nie preto, aby boli ďalej obrábané a zveľaďované. Zmenili ich na stavebné pozemky. Dôsledky vidíme od Devína až po Limbach. Prístup zodpovedných pracovníkov rodák z tohto kraja len ťažko chápe.
Keďže štát nechce alebo nemá záujem chrániť vinohrady, nastúpiť by mala spolupráca samospráv, združení vinohradníkov i jednotlivých vlastníkov pôdy. V územných plánoch kraja, miest a obcí by mali byť zadefinované plochy, kde sa ani do budúcna neráta s výstavbou. Tým by obce jasne dali najavo tým vlastníkom, ktorí vinohrady neobrábajú, ale čakajú až sa z nich stane stavebný pozemok, že sa prerátali. Mal by sa oživiť trh s vinohradmi, aby vinári a vinohradníci mali možnosť kúpiť a ďalej vinohrad obhospodarovať od tých majiteľov, ktorí nemajú záujem o vinohradníctvo. Jednoznačne treba novelizovať zákon o vinohradníctve a vinárstve a znovu doň zakotviť klauzulu o ochrane vinohradov predovšetkým v Malokarpatskej a Tokajskej oblasti – pre svoju jedinečnosť.
Aj Pezinok pripravuje svoj územný plán. Zo strany primátora aj zo strany bývalého zastupiteľstva, ktoré pripravovalo podklady pre ÚPN, jednoznačne odznelo, že nepripustíme devastáciu vinohradov v našom meste. Schvaľovať ho však bude súčasné zastupiteľstvo. Mnohí súčasní zastupitelia mali vo volebnom programe ochranu vinohradov a vinohradníctva v Pezinku. Páni poslanci, máme skvelú príležitosť dokázať, že to neboli len vzletné frázy.
Naši predkovia vedeli a ešte aj mnohí súčasníci si pamätajú, čo znamenali vinohrady v ich živote, v krajinnej architektúre, kolorite mesta, životnom štýle a v prostredí, v ktorom pracovali a žili. Práca vo vinohradoch, koštovky vína, viechy sa stali súčasťou ich spoločenského života. Tak to bolo po stáročia, pokiaľ sa do mysle niektorých ľudí nepredrala ziskuchtivosť, bezcitnosť k viniču, vinohradom a aj k vinárstvu. Ak by vinohrady v Pezinku zanikli, na čo nechcem ani pomyslieť, svet sa nezblázni. Ba dovolím si povedať, že ten veľký vinársky svet to ani nezaregistruje. Pezinok však stratí niečo, čo sa už nikdy nevráti, stratí totiž svojho ,,ducha“.
Gabriel Guštafík poslanec MsZ
Ohodnoťte článok:




