Na pezinskom Jablkovom hodovaní

Október 2010 / Prečítané 1727 krát
   Druhú októbrovú sobotu Malokarpatské múzeum v Pezinku v spolupráci s Malokarpatským osvetovým strediskom pripravili pod záštitou Bratislavského samosprávneho kraja celoregionálnu akciu Jablkové hodovanie. Na treťom ročníku osláv najrozšírenejšie ovocia u nás sa podieľalo šesť miest a obcí nášho kraja: Senec, Dunajská Lužná, Pezinok, Stupava, Modra a Jabloňové.
   Jablko malo v slovenskej kuchyni významnú úlohu, ktorá sa odzrkadlila aj na podujatí, do ktorého sa za Pezinok zapojilo Malokarpatské múzeum. V spolupráci s Mestom boli pred budovou múzea a v jeho dvore pripravené stánky. V nich zástupcovia Malokarpatského múzea, MO Jednoty dôchodcov v Pezinku, Klubu dôchodcov na Cajle, Restaurant – café – bar Radnica, Občianskeho združenia Museum Vinorum, rodina Matejkovičová z Cajly, rodina Kanková z Vinosadov a Senzi Úderka z Bratislavy ponúkali jablkové dobroty, pripravené z receptov ľudovej i modernej kuchyne.
   Okrem jablkových dobrôt priestory múzea ponúkali možnosť zakúpiť si čerstvé jablká, jablkové šťavy, mladé stromčeky jabloní, keramické výrobky, darčekové predmety, textílie, ochutnať jablkový punč či vína z Malokarpatskej oblasti. V dopoludňajších hodinách vystúpil pred Malokarpatským múzeom Detský folklórny súbor Červené jabĺčko z Rovinky s ľudovými tancami, spevom a riekankami.
   Už po obede bola väčšina stánkov prázdna, a tak sa zamestnanci múzea a kolektív Senzi Úderky spolu s rodinnými príslušníkmi pustili do dopekania koláčov. O pätnástej priestory pred múzeom ožili hudbou. Ľudová hudba zo Šenkvíc pritiahla do tanca a spevu nielen návštevníkov podujatia ale i okoloidúcich. Ani zatvorenie brán múzea o 17. hod. nezabránilo návštevníkom dožadovať sa ešte jablkových dobrôt.
   Malokarpatské múzeum ďakuje za spoluprácu BSK, MOS v Modre, Mestu Pezinok, TV Pezinok a všetkým, ktorí majú zásluhu na tejto príjemnej akcii.
 
(ľj)
 

Ohodnoťte článok: