Beseda s horolezcom F. Kelem

Október 2010 / Prečítané 1566 krát
František Kele (vpravo) s moderátorom besedy Petrom Roncom.   Pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu sa uskutočnila 27. septembra v Dome kultúry beseda so svetoznámym horolezcom, publicistom a vedcom RNDr. Františkom Kelem PhD. Podujatie bolo pripravené v spolupráci Mesta Pezinok a Klubu sprievodcov mesta Pezinok. Účastníkov privítala Ing. Monika Krnáčová z mestského úradu, besedu s hosťom viedol predseda klubu sprievodcov Peter Ronec.
   Počas besedy sa jej účastníci dozvedeli mnoho zaujímavých informácií. Na záver besedy, ktorá prekročila plánovaný časový limit, autor podpisoval svoje knihy a zotrval v neformálnom družnom rozhovore, čo prítomných fanúšikov potešilo.
   František Kele s podporou otca začal s výstupmi v Tatrách už ako 12-ročný. Postupne tu vykonal 500 výstupov, z toho 50 bolo prvovýstupov. V roku 1951 sa stal najmladším horským vodcom, s právom sprevádzať po celých Tatrách. Vystúpil na vyše 100 vrcholov vo všetkých svetadieloch, napr. KIBO (Kilimandžaro), POPOCATEPETL, CHIMBORAZO, TAHAT MOUNT EVEREST a ďalšie. V roku 1955 vystúpil prvý raz na Mont Blanc. V roku 1993 organizoval výpravu na Severný pól, neskôr ako pracovník SAV geografické výpravy do Arktídy a Oceánie. Uskutočnil tri cesty okolo sveta.
   Svoje skúsenosti, poznatky a zážitky opísal v mnohých publikáciách a podieľal sa i na tvorbe cestopisných filmov. Publikoval mnoho odborných materiálov, za čo bol v rokoch 1983 a 1990 ocenený cenou SAV za popularizáciu vedy a v roku 1986 dostal medailu Mateja Bela za rozvoj geografických vied.
 
Peter Ronec
 

Ohodnoťte článok: