Výstava o četníkoch a četníctve

September 2010 / Prečítané 1877 krát
SUSPENDOVANÝ VELITEĽ DETEKTÍVNEHO ODDELENIA.

   Veliteľ detektívneho oddelenia bratislavského policajného riaditeľstva Vopálenský bol včerajším dňom riaditeľom suspendovaný pre výtržnosti, ktoré spáchal minulú nedeľu v Pezinku na zábave, kde siahal dievčencom pod sukne a pod. Rýchle a kategorické zakročenie p. riaditeľa Klímu voči osobám, ktoré kazia dobré meno polície je ozaj pochvaly hodné. (Slovenský národ, 6.októbra 1926)
   Len jeden z mnohých prípadov, s ktorými sa môžete stretnúť na výstave V mene zákona, o četníkoch a četníctve 1. ČSR. Výstava je venovaná azda najznámejšej a určite najrozšírebejšej zložke bezpečnostného systému 1. Československej republiky – četníctvu.
   O tom, aká bola jeho organizácia a vnútorná štruktúra, o právach a povinnostiach četníkov, ich postavení, či kompetenciách pri zabezpečovaní poriadku a bezpečnosti obyvateľstva sa viac dozviete v Mestskom múzeu v Pezinku. Výstavu dopĺňajú ukážky výstroje a výzbroje četníkov, dobové predmety súvisiace s ich každodennou prácou, a už spomínané prípady z dobovej tlače, ktoré najlepšie dokresľujú obsah a rozsah práce príslušníkov zboru prvorepublikového československého četníctva.
 
(pp)

Ohodnoťte článok: