Majstrovstvá Slovenska vo vytrvalostnom jazdení

August 2009 / Prečítané 2456 krát
  Areál zdravia Rozálka bude 28. augusta miestom slávnostného otvorenia Majstrovstiev Slovenska a Juhomoravskej oblasti Českej jazdeckej federácie vo vytrvalostnom jazdení. Preteky budú pokračovať aj v sobotu 29. augusta.
   Vytrvalostné jazdenie (endurance) je jazdeckou športovou disciplínou, ktorá v ostatných rokoch zaznamenáva stúpajúci záujem zo strany jazdcov i verejnosti.
   Ide o súťaž v prekonávaní dlhých vzdialeností, na ktorých je preverovaná rýchlosť a vytrvalosť. Dĺžka trate, ktorú musí jazdec so svojim koňom absolvovať v stanovenom časovom limite, sa pohybuje v rozpätí 25 – 160 km. Preteky pozostávajú z viacerých etáp, ktoré sú situované v malokarpatských kopcoch nad Pezinkom. V rámci Majstrovstiev Slovenska prebehnú štyri súťaže – vytrvalostný dostih na 90 km o Pohár ministra pôdohospodárstva SR, vytrvalostný dostih na 60 km o Pohár primátora mesta Pezinok, vytrvalostná súťaž na 40 km a vytrvalostná súťaž na 20 km – verejný tréning, kde bude možnosť štartu pre neregistrované kone a jazdcov. Prvá súťaž na 90 kilometrov začína v sobotu 29. augusta o 7.30 hod.
   V nedeľu 6. septembra sa v Areáli zdravia uskutoční I. ročník medzinárodných drezúrnych pretekov. Drezúra je jazdecká disciplína, v ktorej sa jazdec a kôň snažia v absolútnom súlade predvádzať vopred predpísané cviky v stanovenom poradí podľa vypísanej drezúrnej úlohy. Rozhodcovia hodnotia jednotlivé cviky a zo súčtu pridelených známok sa vypočíta celková známka jazdca a koňa, ktorých nezávisle od seba hodnotia minimálne traja rozhodcovia.
   Poslednými zo série jazdeckých pretekov na Rozálke bude Malokarpatský strapec – XXXIII. ročník medzinárodných pretekov v parkúrovom skákaní v dňoch 11. – 13.9.2009. Parkúrové jazdectvo má v Pezinku dlhoročnú tradíciu. Ide o skokové jazdectvo, pričom jazdec s koňom prekonáva stanovenú dráhu s umelými prekážkami na ohradenom priestore – kolbisku. Táto dráha sa nazýva Minister pôdohospodárstva SR Doc. Ing. Stanislav Becík PhD., primátor mesta Pezinok Mgr. Oliver Solga a Slovenská jazdecká federácia.
   Na pripravované podujatia pozývame všetkých priateľov jazdeckého športu a milovníkov koní. Krásne chvíle môžu prežiť deti v sprievode rodičov, pre ktoré sme pripravili rôzne atrakcie.  Vstup je zdarma.
   O občerstvenie je postarané.


V Areáli zdravia Rozálka sa v sobotu 1. augusta konal 1. ročník medzinárodnej Western show v Pezinku. Súťažiaci zápolili vo viacerých disciplínach. Podujatie poskytlo divákom pekné zážitky. Najväčšiu radosť mali však deti, ktoré si mohli zajazdiť na koníkoch, povoziť sa na koči, mohli si pozrieť zvieratá v mini zoo a využiť ďalšie atrakcie. Foto (mo)

Peter Kováčik, AZR Pezinok


 

Ohodnoťte článok: