V kvitnúcom kráľovstve V. Píša

August 2009 / Prečítané 4139 krát
   RNDr. Vladimír Píš pri záhone levandule.Keď sa vaše oči pasú po toľkých nádherných farbách úchvatného kvetenstva, vyvoláva to vo vás, okrem blaženého pocitu, hlboký obdiv a vďačnosť všemocnej prírode a k človeku, ktorý to tak pekne urobil a zaranžoval. Veľmi rád som prijal pozvanie Vladimíra Píša do jeho kvitnúceho kráľovstva. Aj keď bol zachmúrený čas a schyľovalo sa k búrke, jeho kvietky boli svieže, priam sa núkali včielkam a čmeliakom. Tu sa začalo naše rozprávanie.
V roku 1997, keď vrátili jeho svokre vinohrad, vyzeralo to samozrejme úplne inak. Okrem viniča tu boli nevyužité miesta na svahu, zarastené kriakmi, trnkami a malinčím. V. Píš, pôvodom chemik, dnes pôdoznalec vo výskumnom ústave, rozmýšľal ako zušľachtiť aj túto nevyužitú pôdu. Plochu vyčistil, pokopal a skúšal na malých teraskách vysadiť vinič.
   Príroda však bola proti nemu. Veľké sucho a kamenisté podložie spôsobilo, že vinič vyschol. Stalo sa to aj v budúcom roku. Bolo mu to ľúto, rozhodol sa preto ísť inou cestou. Napadlo ho, že tieto podmienky sú dosť podobné Stredomoriu. Čo keby tu zasadil rastliny odtiaľ? Spomenul si na levanduľu. Páči sa mu ako poloker, dobre sa prispôsobuje a má aj nejaké ďalšie zmarín a ďalšie. Rozmarín je však dosť citlivý na tuhšiu zimu, jeden rok mu ho aj dosť vymrzlo. Ten, čo zostal, si namnožil, očakáva, že časom bude otužilejší.
Skalničky a časť záhrady   Na mieste, kde pestuje kvetiny, je vzácne priaznivá mikroklíma. Znie to až neuveriteľne, ale rozdiel v teplote medzi touto a druhou časťou pozemku je až šesť stupňov. Pritom sú vzdialené len niekoľko desiatok metrov. V zime, keď napadne sneh, sa tu roztopí najskôr. Aj mrazy sú tu miernejšie. Keď skalisté podložie cez deň prehrejú slnečné lúče, nakumulované teplo zmierňuje výkyvy nočných teplôt.
Levanduli a ostatným rastlinám v záhrade V. Píša sa zjavne darí. Neprihnojuje ich ani nepolieva.
Tieto rastliny to neobľubujú. Nie sú na to zvyknuté ani v pôvodnom prostredí. Tí, čo cestujú na dovolenky k Stredozemnému moru, to poznajú.
   Niektoré rastliny dopestoval zo semien, ktoré si priniesol z dovolenky. Nezvykne si nosiť odrezky, tie málokedy cestu prežijú. Rastliny zo semien sú aj odolnejšie.
Sadenice zháňa aj u nás v garden centrách. Tí, čo sú netrpezliví, môžu si ich zadovážiť touto cestou tiež.
   Kvety levandule dokáže zúžitkovať. Niečo dáva do obchodu, ale zväčša ich spracúva na levanduľovú silicu. Tá nádherne vonia, používa sa na aromaterapiu a do vonných lámp. Silica má aj zdravotné účinky, pri aplikovaní na kožu pôsobí protizápalovo. Vhodná je na ochranu pokožky najmä pri opaľovaní.
   Pestovanie kvetov a exotických rastlín je pre Vladimíra Píša predovšetkým veľká záľuba. Túto prácu považuje za relax a doplnok k drine vo vinohrade. Teší sa každému novému pestovateľskému úspechu, ktorý vie oceniť i jeho manželka, kamaráti a známi.
 

Ohodnoťte článok: