Noc s Andersenom v Malokarpatskej knižnici

Apríl 2009 / Prečítané 1807 krát
   Večer a noc plná hier, prekvapení, súťaží a „nocovanie“ v knižnici. Všetko sa to rozbehlo večer 3. apríla o 18,00 hodine. Nebola to noc hocijaká, bola venovaná veľkému kráľovi rozprávkarov - Hansovi Christiánovi Andersenovi. Prípravy v knižnici trvali dlho, aby sa malé „andersenčatá“ cítili rozprávkovo a odniesli si čo najviac zážitkov. A čo všetko vlastne deti počas tejto noci v knižnici robili? Bolo toho neúrekom.
   Pri príchode každé dieťa dostalo čarovný balíček so sladkosťami, múdrou sovou a listinou na zbieranie autogramov. Potom museli urobiť prvú skúšku – prejsť čarovnou pavučinou do „krajiny Andersenovo“. Ďalšou úlohou bolo uhádnuť podľa obrázkov názvy Andersenových rozprávok, čo deti hravo zvládli a ukázali, že vo svete rozprávok sa naozaj vyznajú. Aby sa však „Noc“ mohla skutočne začať, museli deti aj dospelí zložiť prísahu Andersenčiat a na túto noc si zvoliť rozprávkové meno. Potom už len posledná skúška – prelet na čarodejnej metle nad „andersenovským ohňom“. Keď sme sa vrátili do rozprávkovej krajiny, našli sme tu spať chlapca. Ako však vysvitlo, chlapec nespal, len spomínal. Bol to totiž malý Hans Christián Andersen. Porozprával deťom o svojom detstve a uviedol prvého hosťa večera Milana Richtera, známeho „andersenológa“ a prekladateľa Andersenových rozprávok. Teta spisovateľka Vierka Valachovičová - Ryšavá tiež so sebou priniesla kus rozprávkového sveta a zo srdca ho odovzdala deťom. No nielen rozprávky boli pokladom tejto noci. Vďaka nášmu milému „permoníkovi“ Jirkovi Vitálošovi, si deti na pamiatku tejto noci vyryžovali zlato aj iné vzácne kamene. Po namáhavej činnosti sa s radosťou občerstvili v „Bare u Andersena“. Čarodejné elixíry uja Jožka mali veľký úspech. Počas noci nás navštívil Hans Christián po druhýkrát, no už ako veľký chlapec. Rozprával deťom zážitky zo štúdií a svojich ciest a aby sme v knižnici naňho v dobrom spomínali, priniesol zo svojho putovania maličký stromček, ktorý sme si spoločne zasadili ako „Rozprávkovník Andersenov“. Pred deviatou hodinou večer nás navštívil rozhlasový redaktor Štefan Janák a vďaka nemu sa naša „Noc s Andesrsenom“ dostala do živého vysielania Slovenského rozhlasu. Tesne pred polnocou rozprávková babička Anička deťom prečítala rozprávky na dobrú noc. Okolo jednej po polnoci sa deti uložili na svoje karimatky medzi regály s knihami. Niektoré zaspali hneď ako bábätká, no mnohým od vzrušenia dlho rozprávkový spánok neprichádzal. Ráno deti prebudila vôňa čerstvých šišiek od pána Gottschalla z Bagety. Ani pomocníci neostali hladní, „dobre padla“ pizza z reštaurácie Lalia. Partnerom noci s Andersenom bolo vydavateľstvo Slovart, ktoré venovalo každej zapojenej knižnici knižný dar.
   Po chutných raňajkách pani riaditeľka slávnostne ukončila Noc s Andersenom. Počas noci nechýbali zábavné hry a súťaže, na ktorých si deti vysúťažili bubuláky. No a ráno prišiel čas na ich míňanie na rozprávkovej „Andersenovej burze“. A po burze zazvonil zvonec.... a pre deti si prišli ich rodičia. A veru mnohým sa domov veľmi nechcelo.
   Čo povedať na záver? Nikomu sa nič zlé nestalo, všetko dopadlo tak, ako malo. Veď i dieťa i dospelí dobre vedia, že každá správna rozprávka má šťastný koniec...

Viera Blanáriková, Jana Issiali


Ohodnoťte článok: