Ocenenie pezinským hasičom

Júl 2007 / Prečítané 3334 krát
   Vlaňajší záchranársky čin (17. 5.) v Pezinku na sídlisku Sever bol redakciou záchranárskeho časopisu Rescue report ocenený Zlatým záchranárskym krížom za Najkurióznejší záchranársky čin roka 2006. Rescue report vypisuje tieto ocenenia v Českej republike už ôsmy rok. Na Slovensku to bolo po prvýkrát.

Pezinskí hasiči pred Prezidentským palácom.

   Operačný dôstojník tretej zmeny Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Pezinku npor. Ľubomír Hornáček prijal pol hodinu po polnoci správu a žiadosť o pomoc na záchranu 28 ročného mladého muža, ktorý uviazol v energokanáli na sídlisku Sever. Hasiči pod velením kpt. Marcela Zelinku v zložení ppráp. Alexander Šandor, nrtm. Michal Fleischhacker, nrtm. Pavol Čajkovič a ppráp. Pavel Šurina sa dostavili na miesto udalosti. Na sídlisku mladý muž naťahoval spolu so svojimi kolegami optokábel do teplovodov sídliska. Do kanála vošiel v utorok okolo 19.00 hodiny a približne o 23.00 hodine s ním kolegovia stratili zvukový kontakt. Dvaja hasiči sa pokúsili dostať k mladíkovi cez šachtu z jednej i druhej strany. Ani po 40 metrovom plazení v podzemí sa k nemu nedostali. Hasiči požiadali správcu teplovodu o zníženie teploty v kanáli z 95° C na približne 55°C. Na miesto zásahu boli privolaní zástupcovia energetikov, plynárov, spojárov. Na základe kontrolnej sondy vykopanej pomocou bagra sa podarilo lokalizovať miesto uviaznutia mladíka. Asi po deviatich hodinách sa podarilo pezinským hasičom vyslobodiť mladého muža živého a odovzdať ho zdravotníkom.
   I touto cestou chceme opätovne poďakovať za spoluprácu všetkým zúčastneným, ale i Mgr. Oliverovi Solgovi, primátorovi mesta, Ing. Petrovi Mašurovi, riaditeľovi spol. Petmas, MUDr. Viliamovi Dobiášovi LSE záchranná služba, Autodoprave Strnisko, OR PZ Pezinok, Mestskej polícii Pezinok, Zb HaZZ Malacky.
   Na základe spomínaného ocenenia za záchranársky čin našich záchranárov spolu s kolegami a manželkami a ďalšími ocenenými prijal 3. mája 2007 prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič v prezidentskom paláci. O deň neskôr, na slávnostnom večere za prítomnosti podpredsedu vlády SR a ministra vnútra Roberta Kaliňáka prevzali pezinskí hasiči Zlatý záchranársky kríž.

pplk. Ing. Emil Moťovský,  riaditeľ OR HaZZ v Pezinku

Ohodnoťte článok: