Krupobitie zničilo časť úrody

Júl 2007 / Prečítané 2223 krát
  To, čoho sa vinohradníci najviac boja – krupobitia, sa, žiaľ, naplnilo v druhú júnovú nedeľu. Našim krajom sa prehnala búrka s ľadovcom, ktorá poškodila porasty viniča a zničila úrodu. Najviac to pocítili vinohradníci v Rači a v Modre, kde zaznamenali odhadom až sedemdesiatpercentné straty úrody a značné poškodenie rastlín.
   Vcelku priaznivejšia situácia bola u nás v Pezinku.
,,Vo viniciach v pezinskom chotári neboli zaznamenané citeľnejšie poškodenia úrody, len na niektorých miestach si to odniesli prederavením listy viniča," – povedal nám konateľ firmy Víno Pavelka-Sobolič a predseda združenia Malokarpatská vínna cesta Ing. Milan Pavelka.
   Horšia situácia bola v grinavskej časti, do ktorej ľadová smršť prenikla cez Limbašskú dolinu. Predseda Vinohradnícko-vinárskeho družstva podielnikov Karpaty v Grinave Ing. Ján Satko odhaduje vzniknuté škody na úrode až do tridsať percent.
,,Rozsah poškodenia závisí od lokality, situovania riadkov a odrody viniča. Najväčšie straty nám vznikli v lokalitách Sahara, Titonec a Stará hora. Z odrôd boli najzraniteľnejšie červený Dornfelder a Silvánske zelené," spresnil J. Satko. 
(mo)
 

Ohodnoťte článok: