Naprieč Slovinskom na bicykli

Ing. Eva Lupová / Jún 2007 / Prečítané 2519 krát
   Približne 600 kilometrov, 9 dní a 43 cyklistov – to sú kľúčové číselné charakteristiky 5. ročníka Cyklomaratónu Pezinok, ktorý sa uskutočnil 2. – 10. júna. Jeho cieľom bolo podporiť amatérsku cyklistiku v meste a umožniť Pezinčanom zoznámiť sa bližšie so svojim ,,najmladším" partnerským mestom – Izolou, resp. jej domovskou krajinou, Slovinskom. Výber trasy umožnil účastníkom navštíviť najzaujímavejšie miesta tejto časti bývalej Juhoslávie: Julské Alpy, rieku Soču, Bledské a Bohinské jazero, krasový útvar Vingar, Škocjanskú jaskyňu, termálne kúpele v Snoviku, absolvovať unikátnu jazdu bicyklom cez baňu v obci Črna nad Koroškem, ,,zaberák" s 1000-metrovým prevýšením na Vršič alebo rafting v perejách spomínanej rieky Soča, či uvidieť na vlastné oči najstarší (400-ročný) vinič na svete v Maribore. Celé podujatie bolo aj veľmi dobrou ,,lekciou" pre našincov, ako sa robí cestovný ruch a ako sa správať k životnému prostrediu.
Účastníci cyklomaratónu v Izole   Malým morálnym zadosťučinením pre účastníkov za ,,lopotu" po krásnom, ale členitom teréne Slovinska bolo privítanie v cieľovej Izole. Tu čakali pezinských cyklomaratóncov podžupan hostiteľského mesta Silvano Sau, poslankyňa slovinského parlamentu Breda Pečan, primátor Pezinka Oliver Solga a ambasádor mesta Izola Zlatko Blaževič, ktorý bol, ,,režisérom", ,,scenáristom" i ,,produkčným" tohto V. ročníka.  Účastníci cyklomaratónu ďakujú všetkým, ktorí ho podporili: Mestu Pezinku, Bratislavskému samosprávnemu kraju, firme Cora geo, Klubu podnikateľov mesta Pezinka – osobitne firmám Nábytok Galan, Bageta, Helio, Novplasta, Koníček gastro služby, D.I.S.I., Termstav, Celox.
   Skončil sa Cyklomaratón Pezinok 2007, nech žije Cyklomaratón Pezinok 2008, ktorý bude smerovať do ďalšieho, pre zmenu ,,najstaršieho" partnerského mesta – Mladej Boleslavi. Jeho organizátori už teraz začínajú s prípravami. Kto má záujem dozvedieť sa niečo viac o oboch ročníkoch, bude mať príležitosť 27. septembra 2007, keď Mesto Pezinok pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu urobí okrem iného aj prezentáciu Slovinsko očami slovenského cykloturistu.
(EL)

Ohodnoťte článok: