V Pezinku otvorili Národný salón vín

Milan Oravec / November 2006 / Prečítané 3517 krát

V pivničných priestoroch pezinského Zámku 26. októbra za účasti ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu a ďalších hostí slávnostne otvorili Národný salón vín Slovenskej republiky. Expozíciu realizoval Zväz výrobcov hrozna a vína na Slovensku za finančnej podpory Európskej únie. Z programu Interreg IIIA, Rakúsko – Slovenská republika prispeli sumou 7,5 mil. Sk a takmer 1 mil. investoval Zväz výrobcov hrozna a vína. Na umiestnenie salónu využili pivničné priestory pezinského Zámku, ktoré boli na tento účel najvhodnejšie, pričom sa prihliadalo aj na to, že naše mesto má bohatú vinársku tradíciu.

Čo nájdete v salóne
Národný salón je najprestížnejšia výstava slovenských vín. Pozostáva z dvoch častí. Prvá časť je historická, kde si môžete pozrieť veľké drevené sudy, väčšina z nich je prázdna, niektoré sú naplnené vodou a konzervované sírou, aby ich bolo možné ešte použiť. V expozícii je šesť sôch v životnej veľkosti, ktoré vznikli na základe malieb v Historickej sále Zámku. V sudoch sú vyrezané väčšie otvory, v ich pozadí sú svietiace obrazce s vinohradníckou tématikou, ktoré sa menia. Do dvoch najväčších sudov môžu návštevníci aj vojsť. V jednom je socha Diogenesa, väčší obraz a lavička, kde sa dá posadiť a na pamiatku zvečniť fotoaparátom či kamerou. V ďalšom sude sa môžete zatvoriť, ocitnete sa pred maľbou, ktorá znázorňuje opojenie vínom, pričom vy sa stanete na chvíľu akoby vínnym mokom. V inom sude je miniatúra pezinského Zámku, obkolesená vodou, tak ako to bolo kedysi, keď bola okolo objektu priekopa napĺňaná vodou zo Saulaku. Na konci historickej časti je na paneloch zachytená história vinárstva a vinohradníctva na Slovensku a história pezinského Zámku.

Ochutnávka najlepších vín
Druhá časť salónu je venovaná degustácii vín. V expozícii je uložených sto najlepších vín slovenských výrobcov, ktoré vybrali odborné degustačné komisie z prihlásených 5000 vín. Z nich je 45 bielych, 44 červených, 7 tokajských, 2 ružové a 2 šumivé vína. Každý rok, spravidla v septembri, v salóne uložia novú kolekciu vínnych skvostov.
Degustačnú časť salónu tvoria tri klenbové miestnosti, všetky sú v strede spojené chodbou. Vína sú s podrobným označením uložené vo fľašiach vo vyrezaných menších drevených sudoch. V každej miestnosti je chladnička a voda na opláchnutie pohárikov.

 Ako prebieha degustácia
Do salónu vín je vstup voľný, expozíciu si môžete pozrieť bezplatne. Záujemcom o ochutnávku vín ponúkajú tri degustačné balíky. Najzaujímavejšou je 90 minútová degustácia, za ktorú zaplatíte 495 Sk. Môžete si vyberať z vyše 80 vín. Pri niektorých vínach, najmä sektoch, je však podmienka, aby sa na degustácii zúčastnilo aspoň osem návštevníkov. V druhom balíku za 290 Sk vám ponúknu päť bielych a päť červených vín, v rámci 6-člennej skupiny v sprievode someliéra, ktorý určuje vína na degustovanie. V treťom balíku sa za 190 Sk ochutnávajú tri biele a tri červené vína za rovnakých podmienok ako v druhom balíku.
Národný salón je otvorený päťkrát v týždni. V utorok až štvrtok od 11.00 do 17.00 hod., v piatok a v sobotu od 11. do 17.30 hod.

Salóny majú aj susedia
Naši susedia sú s budovaním národných salónov vín vpredu, napríklad v Česku ho majú vo Valticiach už šesť rokov.
,,V salóne vo Valtickom zámku som bol viackrát, dobre ho poznám, môžem porovnávať. V našom salóne je vnútorná časť komornejšia, navyše máme historickú časť. Valtický zámok je však krajší, lepšie udržiavaný, vzhľadnejšie je aj jeho okolie. V Pezinku budeme musieť v tomto smere ešte popracovať, očakávame, že nám pomôže aj mesto, ktoré stálo pri zrode Národného salónu," povedal nám manažér Roman Pavúk.

Ohodnoťte článok: