Viničné pripravilo majstrovstvá sveta skvele

Milan Oravec / Jún 2006 / Prečítané 2801 krát
V dňoch 13. – 18. júna sa vo Viničnom uskutočnil 6. ročník akademických majstrovstiev sveta v lukostreľbe. Toto podujatie, ktorým žil celý Pezinský mikroregión, bolo na Slovensku prvýkrát. Zúčastnilo sa ňom vyše 170 akademických športovcov z 25 krajín.
   Súťažilo sa v dvoch disciplínach – kladkový a olympijský luk. Kladkový luk sa používa počnúc regionálnymi súťažami až po majstrovstvá sveta, olympijský luk kraľuje aj na olympiádach.

 Víťazmi v jednotlivých kategóriach sa stali:
jednotlivci –
kladk. luk muži – Gellenthien (USA), olym. luk muži – Lee (Kórea), kladk. luk ženy – Bonillot (Francúzsko), olym. luk ženy – Taguma (Japonsko),

družstvá – kladk. luk muži – USA, olym. luk muži – TAIPEI, olym. luk ženy – Poľsko, kladk. luk ženy – Francúzsko, MIX – olym. luk – Kórea, kladk. luk – USA.

Slovenskí reprezentanti získali umiestnenia: 28. Lucia Kasčáková, 33. Kristína Melicharová (olym. luk), 21. Matúš Durný (klad. luk), 25. Tomáš Wartownik, 27. Pavol Nagy, 41. Miroslav Bošanský (olym. luk).
O vydarenom podujatí nám generálny sekretár Slovenskej asociácie Univerzitného športu PaedDr. Mikuláš Ortutay povedal: –
O usporiadanie majstrovstiev sveta sme svetovú federáciu univerzitného športu požiadali v roku 2004. Za dejisko sme vybrali Viničné, pretože v tejto obci má lukostreľba bohatú tradíciu, vznikol tu aj prvý lukostrelecký klub. Máme tu tiež gro našej reprezentácie na čele s Kristínou Melicharovou, ktorá mala premiéru v minulom roku na svetovej univerziáde v Turecku. Pochvaľujeme si aj spoluprácu so starostom Viničného Štefanom Lenghartom, ktorý bol predsedom organizačného výboru. Tešia nás kladné hodnotenia zo strany vedúcich športových delegácií zúčastnených krajín i od delegátov FITA (svetová lukostrelecká federácia) a FISU (svetová federácia univerzitného športu). Spokojní sú so všetkým, tunajšie podmienky porovnávajú s olympijskými. Lukostrelecký stánok vo Viničnom čaká v dohľadnom čase dostavba. V septembri by sme mali začať práce na jeho zakrytí. Dokončiť by sme to chceli v budúcom roku. Podarilo sa nám získať peniaze z eurofondov i z našich štátnych zdrojov. Bude to prvý krytý lukostrelecký areál na Slovensku.
Lukostreľba vo Viničnom má bohatú tradíciu. Vznikol tu prvý lukostrelecký klub na Slovensku, v roku 1958 sa o to zaslúžil Karol Noskovič. Ďalšie kluby vznikli až po ôsmich rokoch.
Otvárací ceremoniál akademických majstrovstiev sveta sa uskutočnil 13. júna v Pezinku.

Ohodnoťte článok: