Ad: O zodpovednosti (Pezinčan č. 5/2006) Vinohrady do Pezinka a regiónu patria

Gabriel Guštafík, redakcia / Jún 2006 / Prečítané 1856 krát
Zaujal ma článok v minulom čísle, ktorého autorom je primátor Oliver Solga. Hneď na úvod musím povedať, že súhlasím so všetkým čo napísal a expresívne slová o nenásytnosti a nenažranosti sú viac ako namieste. Konečne niekto kompetentný povedal na plné ústa, čo si o týchto praktikách myslí.
Žiaľ, medzi chamtivcov môžeme zaradiť aj niektorých oprávnených majiteľov vinohradov, ktorí vinohrady z rôznych dôvodov neobrábajú, ale najradšej by ich výhodne speňažili predajom na stavebné parcely, aj rôznych špekulantov, ktorí z rovnakého dôvodu vo veľkom skupujú pozemky, aj niektorých "vinárov" tlačiacich výkupné ceny hrozne dolu, pod únosnú mieru, čím likvidujú prvovýrobu. Alebo špekulantov dovážajúcich víno zo zahraničia (napr. z Chile), nezriedka za cenu nižšiu, ako je cena minerálky v našich hypermarketoch.
Najväčší problém je v tom, že za viac ako štyridsať rokov vlády bývalého režimu ľudia stratili vzťah k vinohradníctvu, ktorý mali v minulosti, keď vinohrady, a teda aj tradícia, prechádzala z otca na syna. Našťastie sa nájdu aj výnimky. Vidím ich v našom Združení pezinských vinohradníkov a vinárov.
Vyzývam poslancov nášho mestského zastupiteľstva, aby prijali účinné opatrenia na ochranu vinohradov pred chamtivcami. Lebo členovia Malokarpatskej vínnej cesty a členovia vinárskych a vinohradníckych spolkov sa môžu roztrhať, keď nenájdu podporu u štátnych orgánov a samosprávy.
Vinohrady na úbočiach Malých Karpát dokázateľne existujú viac ako dvetisíc rokov. Za dlhé stáročia v rozhodujúcej miere ovplyvňovali život v našom meste i celom regióne. Aj vďaka nim je Pezinok jedným z najatraktívnejších miest na Slovensku. Ak ich nahradíme luxusnými vilami, je reálne, že vo veľmi krátkej dobe stáročné dedičstvo našich otcov zlikvidujeme.
Čo budeme na vinobraní ponúkať namiesto burčiaku, rizlingu vlašského? Szürkebarát z Maďarska alebo Marlot z Chile? A bude potom ešte nejaké vinobranie?


Tejto téme sa budeme venovať aj v septembrovom vinobraneckom čísle.

Ohodnoťte článok: