Šesťdesiat rokov pezinského basketbalu

pr / Január 2006 / Prečítané 2742 krát
  Začiatky basketbalu v Pezinku sa spájajú s menom Ing. Karola Pekníka, ktorý v roku 1945 okolo seba zoskupil basketbalových nadšencov a založil basketbalový klub. Prvý basketbalový zápas na pezinskej pôde sa odohral 27. mája 1945 na upravenom ihrisku v pezinskom parku, SSM Pezinok v ňom zdolal 1. RSG Bratislava 23:21.
V nasledujúcom období zaznamenal basketbal ohlas u obyvateľov, stal sa populárny i medzi mládežou. Družstvo mužov začalo pôsobiť v krajskej súťaži, neskôr sa vytvorili mládežnícke družstvá. Problémom boli tréningové priestory, v zime sa trénovalo v Sokolovni, ktorá však slúžila aj ako kino.
Prvý veľký úspech prišiel v roku 1959, keď Slovan Pezinok postúpil do najvyššej celoštátnej súťaže. Vydržal v nej však len jednu sezónu, z 22 zápasov vyhrali hráči iba dva. Zaujímavosťou je, že Pezinčania vyhrali na pôde obhajcu titulu Orbisu Praha. Domáce zápasy muselo družstvo pre pretrvávajúce problémy s telocvičňou odohrať v Bratislave a Galante. Klub vystriedal na začiatku svojej existencie viacero názvov (ŠK Železničiari, Sokol, Tatran, Slovan) až napokon od roku 1960 sa ujal názov Lokomotíva Pezinok.
Ďalším významným medzníkom pezinského basketbalu je rok 1961, keď bola postavená športová hala na Holubyho ulici, ktorá slúžila basketbalu 40 rokov.
Lokomotíva Pezinok dlhé roky pôsobila v druhej najvyššej súťaži, kde sa neúspešne pokúšala o návrat do 1. ligy. V roku 1967 prišiel k trénerskúmu kormidlu Ing. Richard Frimmel, ktorý viedol pezinských basketbalistov s prestávkami 24 rokov.
V 60-tych rokoch sa Pezinok zvyčajne umiestňoval tesne za postupovým miestom, naopak 70-te roky boli poznačené postupnou prestavbou kádra a umiestneniami zväčša v strede tabuľky. Od roku 1981 sa opäť začalo každoročne bojovať o postup až prišiel rok 1990, v ktorom sa Lokomotíve podarilo splniť tento vytúžený cieľ.
Účinkovanie Pezinka v najvyššej súťaži bolo tentoraz dlhodobejšie, po záchrane v prvej ligovej sezóne funkcionári postupne zvyšovali ambície a posilňovali družstvo.
V roku 1992 sa basketbalisti presťahovali do novej športovej haly na Komenského ulici, ktorú "pokrstili" historickými medailovými úspechmi. V poslednom ročníku československej ligy získal Pezinok bronzové medaily a v prvom ročníku slovenskej ligy sa Pezinčania stali prvými majstrami Slovenska v basketbale. Týmito úspechmi sa Pezinku otvorila aj cesta do európskych pohárov, prvým súperom BK Pezinok bol na jeseň roku 1993 švajčiarsky klub Fidefinanz Bellinzona.
Nasledujúce roky priniesli najslávnejšie okamihy doterajšej histórie pezinského basketbalu. Šesť majstrovských titulov za sebou, úspešné účinkovanie v pohárovej Európe, kvalitní slovenskí i zahraniční hráči a veľa nezabudnuteľných zápasov – to bolo obdobie rokov 1996 – 2002.
Bohužiaľ, 26. 9. 2002 oznámilo vtedajšie vedenie basketbalového klubu, že končí s podporovaním tohto športu, čo prakticky v tej chvíli znamenalo zánik vrcholového mužského basketbalu v našom meste. Iniciatívy sa chopili rodičia hráčov mládežníckych družstiev na čele s JUDr. Justínom Sedlákom a vznikol Mládežnícky basketbalový klub Pezinok. Momentálne pôsobí družstvo mužov v 1. lige (2. najvyššia súťaž) a snaží sa o návrat do najvyššej súťaže.
Nie je možné spomenúť všetkých tých, ktorí za šesťdesiat rokov aktívne pracovali v pezinskom basketbale. Aj preto sa v nedeľu 18. decembra 2005 vo Vinárskom dome uskutočnila slávnostná recepcia, na ktorej si všetci pozvaní zaspomínali na tie svoje časy, keď boli aktívnymi hráčmi, trénermi či funkcionármi. Príspevkom k oslavám je aj knižka s názvom Šesťdesiat rokov pezinského basketbalu, ktorú spracovali Justín Sedlák a Tomáš Prokop.


Ohodnoťte článok: