Pripomíname si 60. výročie SNP
plk. v.v. Ing. Ľudovít Šušol / August 2004 / Prečítané 2307 krát

I dnes pri 60. výročí SNP si musíme však uvedomiť, že nesmieme zabudnúť na obrovskú morálnu, osobnú a materiálnu pomoc, ktorú nám poskytol bývalý Sovietsky zväz za čias druhej svetovej vojny a v SNP.
Na protifašistickom odboji doma i v zahraničí sa zúčastnili aj desiatky občanov Pezinka. Mnohí z nich obetovali i svoje životy v SNP a v radoch 1. Československého armádneho zboru.
I keď sa SNP odohrávalo ďaleko od nášho regiónu, rozvíjal sa i tu široký protifašistický front. V Pezinku bola jedna z najaktívnejších antifašistických skupín v malokarpatskom podhorí. Boli to najmä Viktor Vinohradský, František Klátil, Ondrej Bilka, Michal Bučurič, Pavel Viktorín a ďalší, ktorí úzko spolupracovali s odbojovou skupinou Smrek-Bohuš na čele s Františkom Lipkom. Ich činnosť bola zameraná na získavanie správ politického a hospodárskeho charakteru, finančných prostriedkov, potravín, obuvi a šatstva pre partizánske skupiny, ktoré vznikali v Malých Karpatoch už z jari roku 1944. Jedným z odvážnych činov protifašistického odboja bolo oslobodenie 26 zajatých amerických letcov zo zajateckého tábora v Grinave za pomoci antifašistov z Pezinka.

Áno, 29. august je významným dňom moderných, novodobých slovenských dejín. Pred 60 rokmi sa skutočne stalo niečo, čo stojí za to si pripomínať, čo nadlho ovplyvnilo a stále bude ovplyvňovať nás všetkých a na čom by sme mali teda i dnes stavať pochopenie našej štátnosti. SNP bolo tým príspevkom k boju proti fašizmu a za demokraciu, ktorý Slovensko zaradil na stranu víťaznej protifašistickej koalície. Národnooslobodzovací zápas a najmä SNP predstavovali jeden z najvýznamnejších krokov smerom k spoločným demokratickým tradíciám súčasnej Európy. SNP patrí medzi tradície stredoeurópskej vzdelanosti a je jedným z najcennejších historických fenoménov našej spoločnosti. Preto zviditeľnenie historických dní Povstania musí byť posolstvom, našou snahou o obnovenie ľudskosti, štruktúry spoločenského života, kde by mala byť sociálna spravodlivosť a demokratický rozvoj spoločnosti.
Keď sme dnes vstúpili do spoločenstva vyspelých európskych štátov ako plnohodnotný člen - možno viac, ako na rovnoprávnosti ekonomickej, záleží na tom, ako budeme rozumieť vlastným dejinám, a kedy sa zbavíme ich neustáleho spochybňovania a prehodnocovania. Pokiaľ si neujasníme vlastnú minulosť, nemôžeme rátať ani s rešpektom ostatných.
Oslavy SNP nie sú len prejavom úcty voči tým, čo v ňom bojovali alebo v ňom položili svoje životy. Sú predovšetkým vzácnou príležitosťou na sebauvedomovanie a upevňovanie národnej hrdosti a skutočnosti, že patríme do veľkej skupiny národov, ktoré proti fašizmu bojovali a porazili ho. Musíme mať však stále na zreteli, že bez SNP by nebolo ani slobody, ktorá bola krvou vykúpená.
Ohodnoťte článok:




