Kresby a grafiky OLIVERA SOLGU

Vladimíra Büngerová / August 2004 / Prečítané 3747 krát
   Vo výstavných priestoroch Malokarpatského múzea v Pezinku otvorili 3. augusta výstavu kresieb a grafík Olivera Solgu pod názvom Definície humoru.
Výber z tvorby autora sa orientuje na práce z 80. rokov až do súčasnosti. Solgove tématické zaujatie charakterizujú štyri línie - hudba, láska, politika a dejiny umenia. Venuje sa tiež karikatúre, ktorá smeruje skôr k interpretovaným portrétom slávnych a autorom obľúbených osobností - hercov, muzikantov a spevákov (Diana Ross, Miles Davis, John Lennon, Bolek Polívka, Karel Kryl). Posledným cyklom z konca 90. rokov až do súčasnosti analyzuje jediný motív situačnými obrazovými variáciami "vizuálneho zvieraťa", ktorého koža úplne prirodzene nesie znaky op-artu - zebru a zebriu kožu. Časť tohto tématického cyklu je súčasťou výstavy. Okrem spomínaných prác v teritóriu kresleného humoru sa autor venoval tiež ilustrácii knižnej a časopiseckej, plagátovej tvorbe a naposledy predovšetkým výtvarným návrhom známok, pečiatok a FDC, ktoré po prvýkrát komplexne prezentuje na súčasnej výstave (výtvarné návrhy známok: 120. výročie Svetovej poštovej banky - 1994, Olympijské hry Atlanta - 1996, 100 rokov bezdrôtovej telegrafie - 1997, Mesto Pezinok - 2003).
Autor samostatne a skupinovo vystavuje od roku 1984 doma i v zahraničí. Výstava v Malokarpatskom múzeu potrvá do 12. septembra 2004.

Ohodnoťte článok: