V ríši vzácnych minerálov

Andrea Štefčíková / August 2004 / Prečítané 4669 krát
Vzácne kamene majú svoju silu. Znovu dokázali pritiahnuť aj ľudí z Pezinka i z iných miest na výstavu Permoník, ktorá sa v meste konala už desiatykrát. Už tradične prišli vystavovatelia zo Slovenska a z Českej republiky. Každý z nich mal svojskú zbierku, z ktorej vyžarovalo malé osobno. Videli sme kamene z celého sveta. Z Brazílie takmer pol metra vysoké ametysty, mesačné kamene, či úlomky asteroidov, vyleštené skameneliny, či obrovské šišky z Kalifornskej borovice, z Tibetu sa predávali soľné lampy. Na odbyt išli najviac asi malé kúsky farebných polodrahokamov.
   Na výstave sme našli aj novoobjavený minerál, ktorým bol pyrit z Banskej Štiavnice. Objavený bol len týždeň predtým.
Rozprávali sme sa s hlavným organizátorom Jirkom Vitálošom, ktorému patrí vďaka za vybudovanie mineralogickej tradície v Pezinku.
  
l Dá sa nejakým spôsobom určiť, ktorý alebo ktoré minerály sú na výstave najcennejšie?
-
Zberatelia oceňujú každý minerál inak, pretože je viacero hľadísk, podľa ktorých sa stáva minerál pre nich vzácny. Napríklad zo stránky mineralogickej, či estetickej alebo podľa liečivých účinkov, teda vibrácií, ktoré kamene vysielajú. Každopádne je každý kus neopakovateľný. Aj z toho pohľadu, že je veľmi zdĺhavé a namáhavé niektoré druhy nájsť. Niečo nájdete a ďalší objav môže prísť až za pol roka. Treba na to trpezlivosť, ale na druhej strane je tu to vzrušenie, adrenalín pri náleze.
l Ako sa zberatelia k vzácnym kúskom, najmä k tým z Ázie alebo Južnej Ameriky dostanú?
 -
Medzi zberateľmi prebiehajú národné aj medzinárodné stretnutia, kde ich možno získať.
l Ako je na tom Pezinok s minerálnym bohatstvom?
-
Pezinok je jedna z najbohatších lokalít na Slovensku, svetovo uznávaná. Máme tu pár svetových unikátov. Vzácne sú sfalerity, minerály z Perneka, zlato v Slnečnom údolí. Veľa ľudí to netuší, keďže je tu prezentácia pomerne slabá.
Zvedavosť ľudí teda neopadla ani tento rok. Ezoterika o kameňoch hovorí, že vysielajú množstvo dobrej energie. Možno i preto sa pri prezeraní výstavy ľudia cítia príjemne a odchádzajú s dobrou náladou. Ak ste zmeškali prísť k týmto tajomstvám Zeme, môžete tak urobiť na budúci rok.


Ohodnoťte článok: