Medzinárodný festival dychových hudieb

Milan Oravec / August 2004 / Prečítané 2533 krát
Tretí augustový víkend popri Hodokvase, patril aj dychovej hudbe. Po dva dni vyhrávali dychovky na 4. ročníku Medzinárodného festivalu Dychovky v preši.
Kým v sobotu a v nedeľu dopoludnia sa konali koncerty na rôznych miestach v meste, v nedeľu popoludní sa dychovky v sprievode od Domu kultúry presunuli na nádvorie pezinského Zámku, kde sa uskutočnila súťažná časť festivalu. Predstavilo sa v nej päť dychoviek - Textilanka z Trenčína, Cementon z Banskej Bystrice, Skačianka z Kačian, Svätojurská dychová hudba a domáci Cajlané.
Po odznení všetkých koncertov sa uskutočnilo vyhlásenie výsledkov na základe hodnotenia odbornou porotou i samotnými divákmi, prostredníctvom hlasovacích lístkov. Trojčlenná porota na čele s Michalom Galovcom, profesorom bratislavského Konzervatória, hlavnú cenu (5000 Sk a veľkú kazetu vín) prisúdila Skačianke. Cenu pezinského primátora získala dychová hudba Textilanka. Domáci Cajlané si tentoraz odniesli Cenu za spev, o ktorú sa zaslúžili speváci Mirka Sandtnerová a Ľuboš Halenkovič, Cenu za inštrumentálnu skladbu Noční slzy so sólistom Františkom Bečkom, Cenu diváka za celkový výkon a Cenu za najobľúbenejšiu skladbu (Pri prešporskej bráne). Ceny odovzdali primátor Oliver Solga, predseda festivalu František Féder, predseda poroty Michal Galovec a riaditeľka Kultúrneho centra Ingrid Noskovičová.vzdali primátor Oliver Solga, predseda festivalu František Féder, predseda poroty Michal Galovec a riaditeľka Kultúrneho centra Ingrid Noskovičová.
Na záver zúčastnené kapely spoločne zahrali dve skladby - Křepickú polku a Kmotřenku.
Hosťom festivalu bola výborná mládežnícka dychová hudba Veselá muzika z Ratíškovíc z Českej republiky. Úplný záver patril veselici, v podaní moravskej dychovky Vacenovjáci. Predseda festivalu František Féder po ukončení neskrýval spokojnosť s podujatím, ktoré sa aj tentoraz vydarilo a obohatilo kultúrny život v našom meste. Bol to pekný vklad do vienka osláv 130. výročia dychovej hudby v Pezinku.

Ohodnoťte článok: