Vo štvrtok kraľoval na Hodokvase punk

Andrea Štefčíková / August 2004 / Prečítané 3256 krát
   Hodokvas, druhý najväčší festival na Slovensku, zmenil na tri dni tvár Pezinka. Skupiny mladých ľudí s ruksakmi prúdili za zábavou na lúku za mestom.
Areál bol posiaty stanmi a mladí sa mrvili nedočkavosťou na otvorenie. Festival sa začal privítaním punku so skupinou Punkreas. Najväčšou hviezdou štvrtkového programu boli legendárny škótsky The Exploited, ktorý boli u veľkej časti prítomných to hlavné, prečo prísť na festival. Pod pódiom sa hemžili v bláznivom tanci punkové účesy a polonahé telá. Okrem nich v ten večer fanúšikovia najviac výskali českému Čechomoru, talianským Persiana Jones či ukrajinskej skupine Hajdamaky, ktorý predstavili spojenie etna a punku. Zo slovenských upútali Le Payaco, Slobodná Európa, Konflikt či Karpatské chrbáty.
V piatok sa výber štýlov viac prihovoril tým, ktorí obdivujú hip-hop, ska, reggae a etno. Jednoznačne najočakávanejší boli Arrested Development. Títo Američania priniesli zmes hip-hopu, soulu a funky a zahriali ňou všetkých prítomných návštevníkov. Veľkú masu roztancovaných divákov sme mohli vidieť aj na koncertoch Zdob shi zdub či The dhol foundation so špecifickými zvukmi bubnov. Skvelé vystúpenia odohrali aj českí Tata bojs a Buty. Na druhom pódiu celý deň rapovali hlavne slovenské formácie A.M.O., Názov stavby či Kontrafakt, ktorým pomáhali Peneři strýčka Homeboye z Čiech. Pri hip-hope bolo však nadšenie publika občas menšie ako tých za mikrofónmi.
Z vystúpenia ukrajinskej skupiny Hajdamaky  V posledný deň festivalu rozprúdili vzduch viaceré hudobné štýly. Výborné koncerty odohrali slovenské skupiny Hex, Horkýže slíže, Mango Molas, Zóna A, Ska pra šupina či Chiki liki tua. Zaujali aj maďarský Másfél a Chorváti The Bambi molesters. Najviac očí a uší však prilákal úžasný jamajský trombonista Rico Rodriguez, ktorý prezentoval štýlové ska a reggae.
A keďže je Hodokvas multikultúrny, mohli sme tu vidieť aj maliarov, sochárov či počúvať literárne perličky v Literárnom cirkuse K.K. Bagalu. Ten sa vo večerných a nočných hodinách menil na Divadelnú arénu. Drobným kazom na tohtoročnom Hodokvase, za ktorý však organizátori nemôžu, bolo počasie. Silný vietor síce odfúkol niekoľko stanov a bohužiaľ aj letné kino, takže návštevníci boli ochudobnení o zaujímavé české filmy, neodfúkol však dobrú náladu zo všetkých prítomných.
Okrem kultúrnej ponuky tu samozrejme všade rozvoniavala cigánska pečienka a langoše zo stánkov s občerstvením, medzi ktorými bol aj vegetariánsky či čajovňa. Pivo roznášali aj v dave pri pódiách. Okrem jedla sa v stánkoch predávalo aj oblečenie, maľovala henna, boli tu Greenpeace s petíciou proti geneticky upravovaným potravinám. S petíciou tu neboli sami, niektorí mladí podpisovali aj zlegalizovanie marihuany. Stretli sme aj predavača kníh o hinduizme. Na festivale sa teda nudiť nedalo. Niektorí účastníci sa už nevedia dočkať toho budúcoročného.

Ohodnoťte článok: